TUS Öğrencilerinin Disiplin İşlemlerini Kim Yürütür

Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık sınavına giren doktorlar bağlı bulundukları kurumları tarafından soruşturmaya tabi tutulabilir. Bakanlık ya da Bağlı Kuruluş...

EĞİTİM 04.06.2019, 21:00
TUS Öğrencilerinin Disiplin İşlemlerini Kim Yürütür

Tıpta Uzmanlık Sınavı sonucunda başarılı olan doktorlar eğitim almak üzere üniversitelere gönderilmektedir. Eğitimleri süresince TUS eğitimi kurallarına uymak zorunda olan doktorlar disiplin soruşturması kapsamında bağlı bulundukları kuruma tabidirler. Zira doktorların mali ve sosyal hakları eğitime devam etseler dahi Sağlık Bakanlığı’na ya da bağlı kuruluşa tabidir. Bu nedenle de soruşturmaları da Bakanlık tarafından yapılacaktır. 

Üniversiteler ise bu personellerin mevzuata aykırı bir davranışına tanıklık etmeleri durumunda durumu anında ilgili kurum ya da bakanlığa bildirmek zorundadır. Kurumu ise gerek görmesi halinde kişi hakkında soruşturma başlatacaktır. Bu kişiler hakkında 2547 sayılı kanunda yer alan izin alma prosedürleri uygulanmayacaktır. 

Devlet Personel Başkanlığı tarafından verilen görüş yazısı ile kafalardaki soru işaretleri de ortadan kalkmış oldu. Nitekim TUS öğrencilerinin soruşturma süreçleri sürekli olarak merak ediliyor ve belirsizliklere neden oluyordu. Bundan sonra üniversiteler görüş yazısında belirtildiği şekilde uygulamalar hayata geçirecektir. Görüş yazısına aykırı bir uygulama yapılması durumunda yargının denetimi söz konusu olacaktır. Yargı tarafından verilen karar sonrasında kurumların verilen görüşlere uyması zorunlu olacaktır. Dolayısıyla usule aykırı işlem tesis edilmemesi için bu görüş yazısının dikkate alınması gereklidir. İlgili personeller de bu görüş yazısını kendileri lehine kullanabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)