Türkoloji Bölümü Okuyanlara Burs Verilecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Türkoloji bölümünün canlanması için yurtdışında okuyan öğrencilere burs verme kararı aldı.

EĞİTİM 06.05.2018, 20:13
Türkoloji Bölümü Okuyanlara Burs Verilecek

12 Ay Boyunca Destek Verilecek

YÖK tarafından alınan yeni karara göre yurtdışında Türkoloji bölümü okuyan üniversite öğrencilerine 12 ay boyunca burs verilecek. Böylelikle kapanma riski olan bölümlere ilgi artacak. İlk etapta Sudan’da bulunan iyi üniversiteler ile Kosova Priştine bölümlerinde okuyanöğrenciler bu imkândan istifade edebilecekler. Daha sonra ise kapsamında genişletilmesi beklenmektedir.

Burstan Yararlanma Şartları

Bu burstan faydalanabilmek için öğrencilerin başarılı olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda öğrenciler yabancı olmalıdır yani Türk vatandaşı olan öğrenciler bu burslardan faydalanamayacaktır. Bunun yanı sıra programa yerleştiği esnada kendi dönemleri içerisinde ilk 10’da yer almak da şartlardan birisidir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler bu burslarının devam etmesi için derslerinde de başarılı olmalıdır. Derslerinde başarılı olamayan öğrencilerin desteği kesilecektir. Ayrıca her sınıftan 5 kişinin destekleneceğini de ifade etmemiz gerekir.

Doktora İmkanı

Burs ile desteklenen ve başarılı bir şekilde mezun olan öğrenciler Türkiye’de doktora imkanı da elde edebilecek. Böylelikle doktorayı tamamladıktan sonra tekrar eski üniversitesine dönerek öğretim elemanı olma şansını da elde edebilecektir.

Hali hazırda başvuruların alınmaya başladığını belirtmek gerekir. Başvuruların alınması ve değerlendirilmesi hususu bu ülkelerdeki büyükelçilikler ile koordineli olarak yürütülmektedir. YÖK’ün, yurtiçinde de yeni birçok bursimkanı açtığını ifade etmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)