Türkçe, Fen ve Matematik Derslerinde Başarı MEB Tarafından İzlenecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Türkçe, fen ve matematik derslerinde öğrencilerin başarılarının izlenmesi için araştırma yapılacağını açıkladı.

EĞİTİM 10.03.2019, 22:25
Türkçe, Fen ve Matematik Derslerinde Başarı MEB Tarafından İzlenecek

Öğrenci Başarı İzleme Araştırması 
Ortaöğretimde eğitim gören öğrencilerin Türkçe, matematik ve fen derslerinde ne kadar başarılı olduklarını tespit etmek için araştırma yapılacağı Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer tarafından ifade edildi. Nisan ayı içerisinde yapılacak olan araştırmada örneklem olarak 4, 7 ve 10. Sınıf öğrencileri üzerinde araştırma yapılacak. 

Araştırmanın yapılması için nitelikli bir soru havuzu oluşturuldu. Bu sorulardan 10. Sınıflara hazırlananların yarısı açık uçlu olarak belirlendi. 81 ilde gerçekleştirilecek olan bu araştırmanın neticesinde öğrencilerin eksik yanları tespit edilecek. Bu sayede ne gibi tedbirler alınması gerektiği de belirlenmiş olacak. 

Araştırmada kullanılacak olan anketlerin pilot uygulaması dahi gerçekleştirildi. Buna göre anketlerin son hali hazırlanmış oldu. anketlerin gerçekleştirilmesi için hazırlanan yazılım e-okul sistemi ile de entegre bir hale getirildi. Tüm hazırlıkların tamamlandığı araştırma için Nisan ayı beklenmeye başladı. 

Araştırma neticesinde elde edilecek bulgular kamuoyuyla da paylaşılacaktır. Pek çok eğitim başarısı ölçen programda ülkemizde matematik ve fen bilimlerinde büyük sorunlar olduğuna işaret ediliyordu. Yapılacak yeni araştırma ile birlikte bu durum milli imkanlar ile gözden geçirilmiş olacak. Dolayısıyla araştırma tüm eğitim sistemimizi yakından ilgilendiren bir araştırma olarak kayıtlara geçecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)