Tezsiz Yüksek Lisans Mezunları Öğretim Görevlisi Olamayacak

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik ile birlikte tezsiz yüksek lisans mezunu olanların MYO’larda öğretim görevlisi olabilmelerinin önü kesildi.

EĞİTİM 01.03.2020, 21:21
Tezsiz Yüksek Lisans Mezunları Öğretim Görevlisi Olamayacak

Danıştay Durdurmuştu

31 Temmuz 2019 tarihinde Danıştay tarafından verilen bir kararla tezsiz yüksek lisans mezunlarının MYO’larda öğretim görevlisi olmasını engelleyen düzenlemenin yürütmesi durdurulmuştu. Gerekçe olarak bu düzenlemenin kazanılmış hakları hedef aldığı belirtilmişti. Bu konuda bir geçiş düzenlemesi yapılması gerektiği ifade edilmişti. 

Bunun üzerine harekete geçen YÖK bir geçiş düzenlemesi hazırladı. Buna göre 14 Mart 2016 tarihinden evvel tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptıran ve 9 Kasım 2018 tarihinden önce de mezun olanlar MYO’larda öğretim görevlisi olabilecek. Ancak bu kişiler de 3 yıllığına atanacak ve bu süre zarfında tezli yüksek lisanslarını tamamlamaları istenecek. Eğer tamamlamazlar ise bu durumda atamaları gerçekleştirilmeyerek ilişikleri kesilecek. Bu tarihler dışında kalanların ise böyle bir hakları hiç olmayacak. Dolayısıyla tezli yüksek lisans mezunu olmaları gerekecektir.

1 Mart 2020 tarihli getirilen yeni düzenleme ile tezsiz yüksek lisans mezunlarına verilen ayrıcalık da kaldırılmıştır. Bundan sonra sadece tezli yüksek lisans mezunu olanlar MYO’larda öğretim görevlisi olma hakkına sahip olacaktır. Bu sayede MYO’lardaki eğitim kalitesinin daha yüksek bir seviyede gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Zira tezsiz yüksek lisans para karşılığında çoğu kişi tarafından yapılan bir uygulama haline dönüşmüştür. Ancak tezsiz yüksek lisansı tezliye tamamlamak da mümkündür.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)