TEOG Sınavı Yapılacak Mı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik TEOG sınavının bu sene yapılıp yapılmayacağı sorusunu gündeme getirdi.

EĞİTİM 15.02.2018, 22:34
TEOG Sınavı Yapılacak Mı

Bakanlıktan Açıklama

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikte yer alan geçici madde 9 herkesin kafasını karıştırdı. Zira bu maddede yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümlerin 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacağı ifade edildi. Bu da iki farklı cephenin oluşmasına neden oldu. Zira geçiş ve nakil işlemleri bir sonraki sene içinde yapılacak olsa da yerleştirmeler bu sene içerisinde gerçekleştirilecek. Maddenin lafzi yorumunu yapan bazı hukukçular da bu maddeye göre bu sene TEOG sınavı yapılması gerektiğini ileri sürüyorlar. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklamalarda ise böylesi bir durumun söz konusu olmadığı ve bu sene TEOG sınavının yapılacağı ifade edildi. Daha önce KHK ile çıkarılan ve sivilleri korum altına aldığı ifade edilen bir madde de lafzi yorumlanması sebebiyle bir hayli tartışılmıştı ancak geri adım atılmamıştı. 

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda daha önceki TEOG sistemi ile yerleşen öğrencilerin nakil işlemlerinin eski düzenlemelere göre yapılacağı da ifade edildi. dolayısıyla yeni sistem 2018-2019 yılında uygulama alanı bulabilecek. Her ne kadar bu konuda tartışmalar alevlense de TEOG sınavının bu sene yapılacağını ifade edebiliriz. ancak bazı hukukçular ve eğitim derneklerinin bu maddenin değiştirilmesi için çalışma yapacakları da ifade edilmektedir.

Yorumlar (0)