Teknoloji Okullarla Buluşacak

TÜSSİDE tarafından hayata geçirilen bir proje ile üniversite öncesinde öğrenciler teknoloji ile buluşacak ve üretici konumuna gelecekler.

EĞİTİM 08.05.2018, 18:16
Teknoloji Okullarla Buluşacak

Üretim Odaklı Eğitim

İleri teknoloji okulları olarak adlandırılan bu okullar dünya genelindeki örnekler incelenerek tasarlandı. Bu kapsamda öğrencilere ileri seviyede teknoloji eğitimleri verilecek. Bu sayede öğrenciler tasarım, icat yapma gibi konularda daha istekli ve deneyimli olacaklar. Bu durum ülkemizin katma değeri yüksek teknolojik ürünler üretimi için de son derece faydalı olacaktır.

Bu proje hayata geçirilmeden evvel dünya genelinden 25 kurum incelendi. Bu kurumlar arasında İsrail’de bulunan dünyanın teknoloji devleri de yer almaktadır. Müfredatları detaylı birşekilde incelendikten sonra ülkemize uyarlandı.

Üniversite Çok Geç

Bu proje ile birlikte öğrencilerin daha erken yaşta teknoloji ile tanışmaları hedeflenmektedir. Zira üniversitenin teknoloji eğitimi için çok geç olduğu dile getirilmektedir. Üniverlise olarak adlandırılan yeni bir sistem de bu sayede hayata geçirilecek. Bu sisteme göre liselerin 11.sınıflarında eğitim gören öğrenciler tercih ettikleri alanla ilgili olarak üniversite hocalarından eğitim alabilecekler. Böylelikle liseliler daha kaliteli bir eğitim alacak ve proje üretme imkanı elde edecekler. Bu aşamada akademisyenler ise koçluk görevi yapacaklar.

Ayrıca liseli öğrencilerin ürettikleri projeler sanayi sektörü ile de buluşturulacak. Bu sayede projelerin hayata geçirilmesi de mümkün olacak. Eğer öğrenci ve firmalar anlaşırsa lise eğitiminden sonra öğrencilerin mavi yakalı olarak çalıştırılmaları da mümkün olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)