Taşımalı Eğitim Hakkında Meclise Önerge Verildi

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek tarafından TBMM’ye taşımalı eğitim hakkında meclis araştırması önergesi verildi.

EĞİTİM 04.01.2018, 21:50 04.01.2018, 21:51
Taşımalı Eğitim Hakkında Meclise Önerge Verildi

Erkek, kış aylarının gelmesi nedeniyle taşımalı eğitimdeki çözümü için önerge verdi. 

Eğitim Sık Sık Değişmemeli

Erkek verdiği önergede ilk olarak eğitim sisteminde sık sık yapılan değişikliklere değindi. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde değişimlerin uzun sürede ve uzun süreli araştırmalar sonucunda yapıldığını söyledi. İktidar değişikliklerinin eğitimi etkilememesi gerektiğini ifade etti. Düşünülmeden yapılan bu değişikliklerin eğitimi kaosa sürüklediğini ifade etti. 

Taşımalı Eğitim Azaltılmalı

Ülkemizdeki eğitim sorunlarından birinin de taşımalı eğitim olduğuna değinen Erkek, okul açmamak ya da öğretmen atamamak gibi sorunların öğrencileri taşımalı eğitime sürüklediğini ifade etti. Taşımalı eğitimin her aşamasının sıkı denetimlere tabi olmasını istedi. Taşımalı eğitim güzergahındaki yılların da yapılmasına dikkat çekti. 

Taşımalı eğitimde öğrencilerin öğle yemeklerinin MEB tarafından karşılandığını ve ihale ile seçilen yemek ihalelerinin denetlenmesi gerektiğini ifade etti. 

Taşımalı eğitimde yaşanan bu sorunların kış aylarında katlandığını ifade eden Erkek, özellikle yaz saati uygulaması olmadığı için karanlıkta okula giden çocuklar için velilerin endişelendiğini ifade etti. Ülkede toplam 626 bin 937 öğrencinin taşımalı eğitim kullandığını belirten erkek, bu rakamın 18 milyon öğrencinin üçte birinden fazla olduğunu hatırlattı. 

Taşımalı eğitim sisteminde karşılaşılan sorunların tespit edilmesi, dünya örneklerinin incelenmesi ve çözüm bulunması için meclis araştırması açılmasını istedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@