Tasarruf İçin MEB’ten 2 Milyar TL Kesinti Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ekonomik krizden ötürü hazırladığı tasarruf paketi ile MEB’ten 2 milyar TL kesinti yapıldı.

Tasarruf İçin MEB’ten 2 Milyar TL Kesinti Yapıldı

Kamuda Tasarruf Dönemi MEB’i de Etkiledi

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve döviz kurundaki artış nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu kurum ve kuruluşları için tasarruf paketleri hazırladı. Bu kapsamında MEB’den de pek çok kalemde kesinti yapıldı. 2018’in ilk 6 aylık döneminde MEB kasasında maaşlar hariç 10 milyar 633 milyon 716 bin 878 TL bulunuyordu. Bunun yaklaşık 1/5’i olan 2 milyar TL tasarruf tedbiri için kesildi.

MEB İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı da tasarruf tedbirlerinden payını aldı. Okulların inşaat işleri ile ilgili olarak ayrılan bütçeden 145 milyon TL kesinti yapıldı.

Öğrenci Burslarından Bile Kesinti Yapıldı

Okulların onarılması, yeni okul yapılması, kamulaştırma giderleri gibi kalemler dahil olmak üzere MEB bütçesi %18 sıkıldı. Okul öncesi öğrencilerinden liseye kadar öğrencilere verilen burslarda 20 milyon TL kesildi. Okul öncesi, ilkokul ve lise öğrencileri bu burstan etkilenecek.

Devlet parasız yatılı burslarından 103 milyon TL kesinti yapıldı. Özel okul teşviki için ayrılan 1.2 milyar TL’den ise 75 milyon TL kesinti yapıldı. Lisede yatılı okuyan öğrencilere verilen yurt yardımından 38 milyon TL kesildi. Öğrencilere verilen burslarda yapılan ciddi miktarlardaki kesinti dikkat çekti.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE