Suriyeli Çocuklar İçin 6 Yeni Okul

MEB tarafından yürütülen ve AB tarafından finanse edilen proje kapsamında Suriyeli çocukların eğitimi için Adana'ya 6 yeni okul inşa edilecek.

EĞİTİM 15.07.2018, 09:11
Suriyeli Çocuklar İçin 6 Yeni Okul

Suriyelilere Özgü Okul

Adana'da bu okullardan birinin temel atma töreni yapıldı. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Fatih Terim Anadolu Lisesi'nin bulunduğu araziye yapımına başlanan lise için tören atma töreninde konuşma yaptı. Konuşmada maddi desteklerinden ötürü AB'ye teşekkür eden Demirtaş, Adana'da yapılacak olan 10 prefabrik okulda sona gelindiğini belirtti. Betonarme okullar içinse töre atma töreninin yapıldığını ifade etti. Bu okulların inşası ile Suriyeli çocukların eğitim olanakları aratacak.

Ülkemize sığınan 4 milyon Suriyelinin 200 binine Adana'nın ev sahipliği yaptığını belirten vali Demirtaş, 35 bin Suriyeli çocuğa da eğitim verildiğini hatırlattı. Bu çocuklar hem geçici eğitim merkezlerinde hem de resmi okullarda eğitim alabiliyor. Yapılacak olan okulların tamamlanması ile Suriyeli çocukların eğitim sorunu da büyük oranda çözülecek.

Suriyeliler İçin 21 Okul

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Özcan Duman yapılacak okullarla ilgili bilgi verdi. AB destekli proje ile Suriyeli çocukların eğitim alması için Adana'da tören atma törenine katıldı. İlde 10 prefabrik ve 11 betonarme olmak üzere 21 okulun Suriyeliler için hizmete gireceğini söyledi.

Tören atma törenine katılan AB yetkilileri de Türkiye'nin Suriyeliler hakkında harcadığı olağanüstü çaba için teşekkür etti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)