Şubat’ta 5 Bin İlave Öğretmen Ataması Yapılacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamalara göre Şubat ayı içerisinde 20 bin öğretmenin yanı sıra 5 bin öğretmen ataması daha yapılacak.

EĞİTİM 03.02.2018, 20:40
Şubat’ta 5 Bin İlave Öğretmen Ataması Yapılacak

Böylelikle ataması yapılacak toplam öğretmen sayısı 25 bin olacak. 20 bin öğretmen ataması daha önce de ifade edilmişti ancak ilk defa 5 bin açıklaması geldi. Bu atamaların kimlere özel olacağı merak edilirken Bakan Yılmaz tarafından merak edilenler cevaplandı. 

Ücretli Öğretmen Ataması 

Bakan Yılmaz bu 5 bin öğretmen öğretmenin ücretli öğretmenler arasından yapılacağını ifade etti. Bakan Yılmaz bu açıklamalarında 5 yıl deneyime sahip ücretli öğretmenlerin kadroya geçirileceğini ifade etmişti ve bu düzenlemenin de Meclis’e gelecek yasa düzenlemesi ile yapılacağını ifade etmişti. 

Bu açıklamalardan sonra Meclis’e kanun tasarısı geldi ve 5 yıllık olan deneyim şartı 540 güne düşürüldü. Bu sayede adaylar 5 yıldan daha az deneyime sahip olsalar dahi bu imkandan faydalanabilecekler.

Bunun için belirtilen diğer şartları da sağlamaları gerekmektedir. Bu şartlar arasında Meclis’e getirilen kanun tasarısına göre KPSS ve sözlü sınavdan başarılı olma şartları da yer almaktadır. 

Bu atamanın Şubat ayı içerisinde gerçekleştirileceği bizzat Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından ifade edildi. ancak bunun için kanun çıkarılacağı için atamanın kanunun çıkmasına da bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla kanunun ne kadar erken çıkacak olması atamaları o kadar hızlandıracaktır.

Yorumlar (3)
dilek 3 yıl önce
kpssiz kadroya hayir
mustafa 3 yıl önce
ben 8 yıl ücretli öğr yaptım kapss girmedim şimdi bu hakım yanacak mı
mustafa 3 yıl önce
yılarca emek verdik kpss olmamalı olursa bu kanunu çıkarmanın anlamı ne