Sözleşmeli Öğretmenlerin Meraklı Bekleyişi

Seçim sonrasında açıklanacağı ifade edilen ve yaklaşık 20 bin öğretmenin göreve başlayacağı sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları merakla beklenmektedir.

EĞİTİM 06.07.2018, 18:23
Sözleşmeli Öğretmenlerin Meraklı Bekleyişi

Ülkemizde getirilen yeni sistem neticesinde özellikle doğu illerindeki öğretmen açığını kapatmak amacıyla geçilen Sözleşmeli öğretmenlik alımlarında adaylar 14 Nisan 8 Mayıs tarihleri arasında yapılan mülakat sonuçlarını büyük bir heyecan ve stresle beklemektedirler.

Çünkü seçim öncesinde yapılan açıklamalarda hemen seçim sonrası açıklanacağı ifade edilen ve mülakata giren adaylarda büyük bir beklentiye yol açan sözleşmeli öğretmen mülakat sonuçları seçim üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen hala açıklanmaması hem adaylarda yoğun bir stres hem de öfkeye sebep olmaktadır. Çünkü her geçen gün adayların stresli artarken beklemek psikolojilerini oldukça yıpratmaktadır.

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat Sonuçları Ne zaman Açıklanacak

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için toplam 60 bin aday 14 Nisan ve 8 Mayıs tarihleri arasında mülakata tabi tutuldu. Mülakat sonuçlarından başarılı olan 20 bin öğretmen görev yerlerinde sözleşmeli olarak 5 yıl çalışma şartı bulunmaktadır. Zaten mülakat sistemi dolayısı ile birçok aday tepkili iken sonuçların açıklanmaması tepkiyi ve endişeyi arttırmışa benzemektedir.

60 bin aday ve onların aileler birlikte yaklaşık 300 bin kişinin merakla beklediği sonuçlar konusuna ise en yetkili makam olan Milli Eğitim Bakanlığından konu ile ilgili resmi bir duyurunun yapılmaması tepkilerin daha da artmasına sebep olmaktadır. Yine iyimser bir tabirle sonuçların en geç ünümüzdeki hafta Cuma günü açıklanılacağı tahmin edilmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)