Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadroya Alınması İçin Türk Eğitim Sen Kampanya Başlattı

MEB bünyesinde çalışan sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi için Türk Eğitim Sen tarafından imza kampanyası başlatıldı.

EĞİTİM 02.05.2018, 23:05
Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadroya Alınması İçin Türk Eğitim Sen Kampanya Başlattı

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan basın açıklaması yaparak sözleşmeli öğretmenler için imza kampanyası başlattıklarını söyledi. AK Parti hükümeti tarafından 2016 yılında KHK ile yeniden getirilen sözleşmeli öğretmenliği, daha önce kaldıran da AK Parti hükümetiydi dedi. 2011 yılındaki genel seçimlerden hemen önce kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik ile 68 bin öğretmen kadroya geçirilmişti.

2011’de toplam 239 bin devlet memuru da 4B kapsamındaki sözleşmeli memurluktan, 4A statüsündeki kadrolu memurluğa geçirilmişti. Bu çalışmanın seçimler öncesinde yeniden yapılması bekleniyor. 

Başkan Geylan, öğretmenler arasında yapılan ayrımın sosyal, mali ve özlük hakları bakımından pek çok hak gaspına sebep olduğunu belirtti. Ayrıca aile bütünlüğünü bozduğunu da ekledi. 

Ya Eş, Ya İş!
Başkan Geylan gençlerin saçma bir tercih yapmaya zorlandığını belirtti. Öğretmenler ya eşlerini ya da işlerini tercih etmek zorunda kalıyorlar. İkisini birden seçme fırsatı maalesef ki artık lüks. 6 yıl kadro esaretinde olan öğretmenlerin zulme uğradığını da belirtti. 

TES tıpkı 2011 seçimlerinde yapıldığı gibi bu seçim öncesinde de sözleşmeli öğretmenlere kadro verilmesini istiyor. Bunun için Türkiye genelinde imza kampanyası başlatıldı. Başbakanlığa gönderilecek olan metni sendika sitesinden siz de imzalayarak destek olabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)