Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Durumu Sorunu Çözülmeyi Bekliyor

Sayıları 60 bini bulan sözleşmeli öğretmenler eş durumundan tayin hakkına sahip olmamalarının neden olduğu problemlerin ortadan kaldırılmasını talep ediyor.

EĞİTİM 08.06.2019, 20:58
Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Durumu Sorunu Çözülmeyi Bekliyor

Söz Verilmişti
Kadrolu olarak görev yapan öğretmenlere eş durumundan tayin hakkı verilirken sözleşmeli öğretmenler bu haktan yoksun bir şekilde görev yapıyor. Bu durum öğretmenlerin aile bütünlüğünün bozulmasına neden oluyor. İşte bu sorunun farkında olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da kendi bakanlıkları içerisindeki sorunları gidereceklerini ifade etmişti. Ancak araya bayramın ve mazeret tayinlerinin girmesi nedeniyle bu sorun rafa kaldırıldı. Bayram sonrasında ise yeniden ele alınması ve masaya yatırılması bekleniyor.

İlk etapta aynı bakanlık içerisinde çalışan eşler için bir düzenleme yoluna gidilebilir. Sonrasında ise kapsam daha da genişletilebilir. Sözleşmeli öğretmenliğin hayata geçirilmesinin en önemli nedenlerinden birisi öğretmen ihtiyacının karşılanmasıdır. Dolayısıyla eş durumundan yeni boşluklar oluşturulması istenmese de aile bütünlüğü daha büyük önem arz ediyor. Sayıştay raporlarında da geçtiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı'nın norm kadro konusunda ciddi sıkıntıları bulunuyor. Bunların en başında ise eş durumu atamaları ile mazeret tayinleri yer alıyor.

Bunların yerine teşvik sistemi getirilmesi ve öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde istihdam edilmesi daha isabetli bir uygulama olacaktır. Böylelikle sürekli olarak öğretmen eksikliği yaşanmayacak ve eğitimde devamlılık sağlanacaktır. Bu durum öğrencilerin aldığı eğitimin kalitesine de elbette ki yansıyacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Erdinc afacanerdinc 13 ay önce
Sözleşmeli ogretmen lerde aile bütünlüğünün korunması için mazeret hakkı kullanılması ve bunun için en birinci mazeret hakkının çocuklu öğretmenlerimize verilmesini talep ediyorum çünkü kendi çocuğuna aile ortamı sağlanamayan bir eğitici başka çocukların eğitimine sağlıklı bir şekilde yardımcı olamaz nitekim kizim il dışında sozlesmeli öğretmen bu sene 3. Senesi damadim üniversitede öğretim görevlisi ve 1.5 yaşında çocukları var yaz tatili boyunca ayrılığın stresini yaşadılar ve haftasonu 30 ağustos itibarı ile ayrılık başlıyor anne 1,5 yaşındaki oğlu ile evinden uzak görev yapacak baba eşinden ve yavrusundan uzakta görev yapacak ve evlat bu ortamda büyüyecek insanlar kaderini yazamaz fakat birbirine yardımcı olur değerli devlet büyükleri bu konular sizce malum ben bir anneyim ve anneanneyim makul adimlar atilarak sorunun bir an evvel çözüleceğine inanıyorum inşaAllah ümidimiz ve beklentimiz bu eğitim dönemine yetişecek bir karar çıkması ve yeni yeni baba cim diyen torunumun ve nice torunlarmizin anne babasi ile beraber olmasini saglamaniz sizlerden dualarimizla bekliyoruz Rabbimiz yar ve yardımcınız olsun inşaAllah