Sözleşmeli Öğretmenlere Kadro Müjdesi!

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, öğretmen alımlarını sözleşmeli olarak yapmaya devam edeceklerini ancak 4 yıl sonra kadroya geçireceklerini ifade etti.

EĞİTİM 03.05.2018, 22:40
Sözleşmeli Öğretmenlere Kadro Müjdesi!

Seçim Öncesi Müjde Geldi

İsmet Yılmaz Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında yaptığı konuşma ile sözleşmeli öğretmenlere müjde verdi. Bir süredir sözleşmeli öğretmenlerin kadro talepleri devam ediyordu. Seçimin yaklaşması ile bu taleplerin sesi daha da yükselmişti. Yılmaz, bu isteklerin boşa çıkmadığını gösteren bir açıklama yaptı.

Öğretmen Alımı Sözleşmeli Yapılacak

Yılmaz yaptığı konuşmada öğretmen alımları hakkında açıklamalarda bulundu. Şu anda kadrolu 900 bin, sözleşmeli 50 bin öğretmen istihdam edildiğini söyledi. Bundan sonraki süreçte yapılacak olan öğretmen alımlarının da sözleşmeli olarak devam edeceğini belirtti. Artık kadrolu öğretmen alımı yapılmayacak ve tüm öğretmenler sözleşmeli olacak. Ancak alınan öğretmenler 4 yılın sonunda kadroya geçirecekler. Sözleşmeli öğretmenler kadroya geçtikten sonra diğerleri ile aynı haklara sahip olacaktır.

Sözleşmeli Öğretmenler Kısmen Rahatladı

Seçime sayılı süre kala gelen bu haber, sözleşmeli öğretmenleri kısmen de olsa rahatlattı. Aynı okulda çalışan öğretmenlerin bir kısmının sözleşmeli, bir kısmının kadrolu olması eşitsizliğe sebep oluyordu. En azından bu eşitsizlik sadece 4 yıl devam edecek. Ancak yeni atanacak öğretmenler açıklamalarda aradığını bulamadı. Halen mülakatla alınacak ve sözleşmeli olarak çalışacaklar. Yeni atanacaklar için mağduriyet devam ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)