Sözleşmeli Öğretmenler İçin Sağlık Özrü Ataması

Ağrı ilimizin Doğubeyazıt ilçesinde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan öğretmenin eşinin İstanbul’da kanser tedavisi görmesi üzerine sağlık özrü ataması ombudsman tarafından tavsiye edildi.

EĞİTİM 15.05.2018, 16:30
Sözleşmeli Öğretmenler İçin Sağlık Özrü Ataması

Milli Eğitim Atamadı

Eşinin tedavisinin Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde görülemeyeceğini ifade eden sözleşmeli öğretmen bu sebeple İstanbul’a tayinin çıkarılmasını ya da geçici görevle gönderilmesini istedi. Ancak bu talep Milli Eğitim tarafından kabul edilmedi.

Bu karar üzerine öğretmen ombudsmana başvurdu ve gerekçelerini sıraladı. Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü’nden ve İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden bilgiler edinen ombudsman daha sonra sözleşmeli öğretmenin sağlık özrü ataması ile atanmasına karar verdi. Bu yöndeki tavsiye niteliğindeki kararını Milli Eğitim Bakanlığı’na iletti. Bakanlık ise bu karar sonrasında ya atamayı g4erçekleştirecek ya da mevcut şekilde devam edilmesine karar verecek. Ancak MEB bu konu ile ilgili Maliye Bakanlığı’ndan atama yapılıp yapılamayacağına ilişkin bir karar istedi. Bu kararın gelmesinin ardından ise atama işlemi gerçekleştirilecek.

Son derece sancılı bir süreç geçiren sözleşmeli öğretmen ise bir yandan da bu sıkıntıları aşmaya çalışıyor. Bürokrasinin neden olduğu bu hantallık nedeniyle haklı olmasına rağmen atamasını gerçekleştiremiyor. İşte bu sorunun üstesinden gelinebilmesi için daha etkin bir şekilde atama işlemlerinin gerçekleştirilmesi icap etmektedir. Bu kararın olumsuz olması durumunda öğretmenin dava açma hakkı bulunsa da bu da süreci uzatmaya neden olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)