Sözleşmeli Öğretmen Sağlık Mazeret Sonuçları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı sağlık mazereti ile nakil talebinde bulunan sözleşmeli öğretmenlerin talep sonuçlarını açıkladı.

EĞİTİM 08.09.2019, 13:39
Sözleşmeli Öğretmen Sağlık Mazeret Sonuçları Açıklandı

SMS İle Bildirildi
Sözleşmeli öğretmenlerin 3+1 yıl boyunca nakil hakları bulunmuyor. Ancak bulunduğu ilde tedavi edilemeyen hastalığa kendisi ya da yakını yakalanmış olanlar için sağlık mazereti tayini yapılabiliyor. Bunun için alınan talepler ise dün itibariyle açıklandı. Sonuçlar öğretmenlerin sistemdeki kayıtlı numaralarına mesaj olarak gönderilecek. 

Sağlık Mazeretinde Nasıl Bulunulur?
Kendisinde veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerde sağlık problemi zuhur eden öğretmenler sağlık mazereti talebinde bulunabilir. Ancak bu talebin kabul edilebilmesi için hastalığın görev yapılan il içerisinde tedavi edilemiyor olması gereklidir. Bu durumun hastanelerden alınacak belgeler ile de ispatlanması gerekiyor. Bunun ardından MEB tarafından belirlenen takvim içerisinde mazeret tayini talebinde bulunulması gerekiyor. Süresi içerisinde usulüne uygun bir şekilde yapılmayan başvurular ise değerlendirilmeyecek ve kişiler hak kaybına uğrayacaktır.

Sözleşmeli öğretmenlerin tayin haklarının olmaması büyük sorunlara neden olmaktadır. Her ne kadar sağlık için bir çözüm geliştirilmiş olsa da ayrı yaşayan eşler için sorunlar devam etmektedir. Zira sözleşmelilik süresi boyunca eş durumundan tayin isteme hakkı bulunmuyor. Bu uygulama dezavantajlı bölgelerdeki öğretmenlerin kısa süre içerisinde tayin istemelerini engellemek için geliştirildi. Öğretmen eksiği her ne kadar bu sayede giderilmiş olsa da öğretmenlerin memnuniyet oranları düşmektedir. Bu durum öğrencilerin aldıkları eğitimin kalitesine de olumsuz bir şekilde yansıyabilir. 

Zorunlu görev yerine teşvik üzerine kurulu bir sisteme geçilmesi öğretmenler için de daha isabetli olabilir.   Nitekim daha iyi bir ücret alacakları yerde gönüllü olarak çalışmak isteyeceklerdir. Maddi açıdan tatmin olan öğretmenler böylelikle öğrencilerine daha iyi bir eğitim yansıtabilecek. 

İlk etapta sözleşmelilik süresinin kısaltılması gündeme getirilmişken bir sonraki aşamada da tamamen kaldırılması sağlanabilir. Fakat çok sayıda kadroda sözleşmeliliğin esas alınmaya başlıyor olması yakın bir zaman içerisinde bu durumun planlama içerisinde yer almadığını göstermektedir. Fakat yaşanacak tüm gelişmeleri sitemizden sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Böylelikle öğretmenliğe yeni girecek olan adaylar da gelecek planlamasını daha iyi bir şekilde yapabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Memet 2 yıl önce
Bize de yardım edin ne olur Ben de işsizim Erzurum'dan Erzurum Araştırma Hastanesi Kalp Damar temizlik için eleman alacaklarmış ama bizim kimsemiz yoktur bize yardım edecek insan lazım tayi lazım odayı da bizde yoktur aile bakanımız bize yardım etsin �yi akşamlar erzurum'da