Sosyal Etkinlik Yapılan Günlerde Nöbet Ücreti Ödenmez

Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı görüş yazısında sosyal etkinlik yapılan günlerde nöbet ücretinin ödenemeyeceğine karar verdi.

EĞİTİM 26.06.2019, 22:00
Sosyal Etkinlik Yapılan Günlerde Nöbet Ücreti Ödenmez

Fiilen Tutulması Lazım 
Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bakanlığa sorulan bir soruda sosyal etkinlik yapıldığı günlerde nöbet ücretinin ödenip ödenmeyeceği yer aldı. Milli Eğitim Bakanlığı ise bu soruya verdiği yanıtta nöbet görevinin fiilen yerine getirilmesi gereken bir görev olduğunu ifade etti. Sosyal etkinlik günlerinde de fiilen nöbet tutulmasının söz konusu olmadığı için nöbet ücretinin ödenmesi de mümkün olmamaktadır. 

Sosyal etkinlik günlerinde hiçbir personele nöbet ücreti ödenemeyecek. Eğer ödenmiş ise bunların geri alınması da söz konusu olacaktır. Dolayısıyla bu konuda okul yöneticilerinin dikkatli olması gerekmektedir. Öğretmenler ise bu konuya tepkili bir şekilde yaklaşıyorlar. Zira okul içerisinde düzenlenen etkinliklerde öğretmenler yine nöbet görevlerini ifa etmektedirler. Buna karşılık nöbet ücretinin ödenmemesi haksızlık olarak görülmektedir. Bu konuda bir düzenleme yapılmasını talep ediyorlar. 

Nöbet görevi son zamanlarda sıklıkla gündeme getirilen ve hatta protesto edilen konular arasında yer aldı. Zira nöbet görevi okullar tarafından yanlış anlaşılabilmekte ve güvenlik nöbetine dönüştürülmektedir. Bu da öğretmenlere vazife olmayan konuların öğretmenlere yüklenmesi anlamına gelmektedir. İşte bu nedenle nöbet konusu öğretmenlerin bir türlü gündeminden düşmemektedir. Bu konuda daha net ve dostane çözümlerin ortaya konması ve uygulanmaya başlaması gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)