Sınavla Öğrenci Alan Okullardaki Öğretmenler Zorunlu Nakil Mi Olacak

MEB tarafından merkezi sınavla öğrenci alacak olan okullar arasında Anadolu Liseleri de açıklandı. Peki buradaki öğretmenlerin durumu ne olacak?

EĞİTİM 17.04.2018, 23:10
Sınavla Öğrenci Alan Okullardaki Öğretmenler Zorunlu Nakil Mi Olacak

Yeni Sistemdeki Sorunlar Bitmiyor
TEOG’un kaldırılması ile yapılan değişikliklerde fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okullar ve Anadolu meslek liselerinin sınavla öğrenci alacağı açıklanmıştı. Ancak listenin yayınlanması ile Anadolu liselerinin de listeye girdiği görüldü. Fen liselerinden bile daha kaliteli Anadolu liselerinin varlığı düşünülünce bu yaklaşım doğru olmaktadır. Ancak yönetmelikteki 4 okul kategorisinde Anadolu liselerinin yer almaması yasal bir sorun teşkil ediyor. 

Listeye giren Anadolu liseleri proje okul ilan edilerek sorun çözülebilir. Ancak proje okul olma kıstasları hakkında hiçbir bilgi açıklanmamıştır. 

Anadolu Liselerindeki Öğretmenler Ne Olacak?
Sınavsız öğrenci alan okullardaki öğretmenler "Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine" tabidir. Sınavlı öğrenci alan okullardaki öğretmenler ise "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları yönetmeliğine tabi olacaktır. Bir okulda en az 30-40 öğretmen görev yapmaktadır. İşte bu yüzden Anadolu liselerinde görev yapan on binlerce öğretmenin yer değiştirmesi gerekecektir. 

Halen fen liseleri ile sosyal bilimler liselerine öğretmen ataması sorunu çözüme kavuşmamıştır. Şimdi de Anadolu liselerinde benzer bir sorun baş göstermektedir. Nitelikli öğretmen atanmayan okulların sınavla öğrenci almasının ise hiçbir anlamı yoktur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)