Sınav Ücretleri Öğrencileri ve Memur Adaylarını Zorlamakta Kaldırılsın

Ülkemizde her yıl onlarca sınav yapılmakta bu sınavlar için milyonlarca öğrenci ve memur adayları umutsuzluğa sürüklemekte. Devlet memuru olmak isteyen veya bir üst öğrenime geçmek isteyen öğrenciler sınav ücretlerinin kaldırılmasını istemekte…

EĞİTİM 21.05.2019, 02:30 21.05.2019, 14:47
Sınav Ücretleri Öğrencileri ve Memur Adaylarını Zorlamakta Kaldırılsın

Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmaz ’kaya tarafından yapılan açıklama ile gündeme bomba gibi düşen sınav ücretlerinin tamamen kaldırılması yönünde açıklamaları detaylarıyla aktarıyoruz.

Ülkemizde sınav takvimi düzenlenerek her yıl bu anlamda memur, işçi, personel veya öğrenci adaylarımızın o sınavdan bu sınava derken sürekli hale gelen para yatırma işlemi ile mağduriyet oluşmaktadır.

Maalesef ülkemizde son zamanlarda ekonomik sıkıntılar içerisinde vatandaşlarımız boğulmakta, bu anlamda bizim kapımızı çalan vatandaşların sınav ücretlerinden yakındıklarını dile getiriyorlar.

ÖSYM Başkanlığı adeta darphane gibi çalışmakta, sınav takviminde her yıl 50 veya 60 farklı sınav yapılmakta. Bu sınavlarda hayalleri olan milyonlar bulunmakta, bu hayalleri olan insanlar artık her sınava girişlerde 100 TL gibi bir paranın ağır olduğunu ve yılda 11 Milyondan fazla bu sınavlara katılım olduğu düşünüldüğünde yıllık ÖSYM bütçesini katladığını aktaran Milletvekili Yılmaz, sınav ücretlerinin alınmamasını bu hususta yetkilileri göreve çağırdığını dile getirdi.

Ayrıca Milletvekili Yılmaz ÖSYM son zamanlarda yapmış olduğu %25’lik zammı geri çekmesini nedenleriyle sıraladı. Bu bağlamda ÖSYM’nin yapmış olduğu sınav maliyetlerine bakıldığı zaman personel dahil olmak üzere 15 veya 16 TL geçmemekte ancak öyle sınavlar var ki 225 TL gibi bir rakam ile %500 kar marjı ile rekor kıran ÖSYM milyonlarca vatandaşımızı mağdur etmeye hakkının olmadığını açıkladı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)