Seminerin 2. Haftası İçin Öğretmenler Resen Görevlendirilemez

Öğretmenler seminerin 2. haftasına başka ilde katılabiliyor olmasına rağmen, bazı okullar resen görevlendirme yapmaktadır.

EĞİTİM 22.06.2019, 09:40
Seminerin 2. Haftası İçin Öğretmenler Resen Görevlendirilemez

Öğretmenler Mağdur Ediliyor
Öğretmenler önümüzdeki hafta itibariyle seminer haftasının ikinci haftasına girecektir. İlk hafta seminerlerine görev yeri olan okulda katılan öğretmenler, ikinci haftaya istediği ile ve ilçede katılabilecektir. Böylece özellikle sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği sağlanabilecektir. Ancak maalesef bazı okullar öğretmenlerin bu yasal hakkını gasp etmektedir.

Öğretmenlerin bilgisi ve isteği dışında resen görevlendirme yapılmıştır. Bu görevlendirme nedeniyle öğretmenler haklarını kullanamamaktadır. Bu konuda MEB’e şikayetler yapılmaktadır. Öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme genel Müdürlüğü’ne verdikleri dilekçe ile durumlarını izah etmektedir. 

Öğretmenlere tanınan başka ilde seminere katılma hakkı Öğretmen Geliştirme ve Yetiştirme Genel Müdürlüğü yazısı ile ihlal edilmektedir. Çünkü sınıf öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerinin okul aile birliği geliştirme programı kursuna katılması zorunlu tutulmuştur. Bu zorunluluk hem yönetmeliğe aykırıdır hem de öğretmenlerin mağdur olmasına neden olmaktadır. Bakanlığın bu konu ile yakından ilgilenmesi ve gerekli düzenlemeyi yapması beklenmektedir. 

Öğretmenler seminer süresince aileleri ile birlikte olma hayali kurarken hüsrana uğramıştır. Başka il ve ilçede olacaklarına olan güvenle program yaparken, planları iptal olmuştur. Bu yüzden bakanlığa dilekçe göndererek bir adım atılmasını bekliyorlar. Bu seneye yetişmese dahi sonraki seneler için düzenleme yapılarak öğretmenler mağdur edilmemelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)