Sayıştay Öğrencisi Olmayan Fakülteleri Uyardı

Sayıştay’ın yaptığı denetim sonucu İstanbul Medeniyet Üniversitesinde öğrencisi olmayan fakültelerde öğretim üyelerine maaş ödendiği ortaya çıktı.

EĞİTİM 20.10.2018, 21:05
Sayıştay Öğrencisi Olmayan Fakülteleri Uyardı

2011’den Beri Atıl Durumdalar
İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde Sayıştay’ın yaptığı denetim sonucu atıl durumdaki fakülte ve yüksekokullar tespit edildi. Öğrencisi olmayan fakültelerde öğretim üyelerine maaş ödenmesi dikkatlerden kaçmadı. 2010 yılında kurulan üniversite, 2016’dan beri o fakültelerde eğitim verildiğini savundu ancak Sayıştay 2011’den beri atıl durumdalar dedi.  

İstanbul Medeniyet Üniversitesi 2017 Denetim Raporunda YÖK kanuna uyulmadan fakülte ve yüksekokullar açıldığı, öğrencisi olmayan bu fakültelerde öğretim üyesi ve idari personel istihdam edildiği tespit edildi. Maaşların ise bütçeden ödendiği belirlendi. Üniversitenin kamu kaynaklarının etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak kullanmadığına dikkat çekildi. 

Üniversite Eğitimin Devam Ettiği Savunuldu

Raporda yapılan tespitlere üniversite tarafından cevap verildi. Söz konusu fakülte ve yüksekokulların kanuna uygun olarak kurulduğu ve 2016-2017 eğitim öğretim yılında eğitim verildiği savunuldu. 2017-2018 eğitim öğretim döneminde de öğrenci alındığı ifade edildi. 

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nin Bakanlar Kurulu nedeniyle 2016 yılında kapatıldığı aktarıldı. Diş Hekimliği Fakültesinde ise çalışmalara hız verildiği belirtildi. Gelecek eğitim öğretim döneminde 65 lisans öğrencisi alınacağı söylendi. Sivil Havacılık Yüksekokulunda Kabin Hizmetleri Programı açmak için YÖK’e yapılan başvurunun reddedildiği belirtildi. Sayıştay ise 2011 yılından beri bu bölümlerin atıl olduğunu söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)