Proje Okulları İçin Yönetmelik Değişikliği

Proje okullarında uygulanan şartlar neticesinde özellikle eğitimci konusunda büyük sıkıntılar yaşanması sonucunda şartlarda bazı değişiklikler yapıldı.

EĞİTİM 08.07.2018, 14:45
Proje Okulları İçin Yönetmelik Değişikliği

Türkiye’nin en köklü ve kaliteli eğitim veren kurumlarının da aralarında bulunduğu proje okullar için çok önemli yönetmenlik değişiklikleri getirildi. Yapılan değişikliklerin neticesinde, proje okullarda görev yapan öğretmenlerin hizmet süreleri, yönetmen değişikliği ile başlaması ön görülmektedir.

Bu değişiklikle özellikle yetenekli ve donanımlı öğretmen sıkıntısı çeken bu proje okullarında öğretmenler 2 yıl görev yapabileceklerdir. Ayrıca bakanlık onayı ile bu öğretmenler 2 yıl daha olmak üzere toplam 4 yıl çalışma haklarına sahip olabileceklerdir.

Yapılan bir diğer yönetmelik değişikliği ile proje okul olma şartları arasında yer alan, ‘’merkezi sınavlarda kendi türünde başarı ortalamasına göre il genelinde ilk beş dereceye sahip olma ve okulun açılış tarihi, yapısı veya yetiştirdiği devlet adamları itibarıyla kurumsal bir tarihi olması’’ şartı ise tamamen kaldırılmış durumdadır.

Görevli Öğretmenlerin Görev Süresi Otomatik Uzadı

Proje okullarında yapılan yönetmelik değişikliği ile en çok bu okullarda görev yapan ve görev süresi dolan veya dolmasına çok az kalan öğretmenleri sevindirmektedir. Yapılan değişikliklerdeki ‘’ proje okullarda görev yapan öğretmenlerin hizmet süreleri, yönetmen değişikliği ile başlaması’’ ibaresi sayesinde bu yönetmenlik değişikliği ile beraber görev süreleri sıfırlanmış ve bu değişiklik tarihi görev süresinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)