PISA Direktörü Türkiye Eğitimi Pratiğe Dökmeli

Türkiye’nin sürekli örnek aldığı ve sıralamalarında geri kaldığı Uluslararası Eğitim Değerlendirme Testi PISA Türkiye’deki eğitim sisteminin pratiğe geçmesinin şart olduğunu belirtti.

EĞİTİM 01.01.2018, 15:44
PISA Direktörü Türkiye Eğitimi Pratiğe Dökmeli

2003 yılıdaki seviyesinin gerisine düşen Türkiye, PISA Direktörü Andreas Schleicher tarafından eleştirildi. 

“Öğrettikleriniz Gereksiz”

Scleicher, ezbercilikte iyi yaratıcılıkta kötüsünüz, öğrettikleriniz artık gereksiz dedi. Gerçek hayatta karşılaşılan sorunların matematik, fen ve felsefe gibi alanlardan doğup çözüldüğünü ifade eden direktör, Türkiye’de öğretilenlerin gerçek hayata bir sonucu olmadığını söyledi. Bugün birçok işlemi internetten ya da akıllı telefonlardan yapmak mümkünken, gerçek hayatta bu işlemlerin nerede kullanıldığını bilmenin önemli olduğu ifade ediliyor. 

“Formül ve Denklem Biliniyor Nerede Kullanılacağı Bilinmiyor”

Türkiye’deki öğrencilerin denklemleri bildiğini ama bunları nerede kullanacaklarını bilmediğini ifade eden yetkililer, öğrenilenlerin hayatta nasıl kullanılacağı ve ne işe yarayacağını bilmediğini söylüyor. Bunu onlara öğretenlerin de bilmediğini ve bu yüzden eğitimde ilerlemenin mümkün olmadığı ifade ediliyor. 

Öğrencilerin Potansiyelini Fark Edebileceği Sistem Şart

Yeni sınav sisteminde en iyilerin en iyi okullara gelmesinin hedeflendiğini belirten direktör, “öğrencilerin hayatta tek bir şanslarının olduğunu bunun da en iyi okula gidebilmek olduğunu düşündüğünü bu yüzden potansiyellerini fark edemediğini ifade ediyor. Oysa her okulun aynı kalitede olması gerekiyor. Okulun kalitesi, öğretmenlerin kalitesinden kaynaklanır. Bu da öğretmenlerin nitelikli olmasını gerektirir. En iyi çözüm, öğretmenlerin neyi ürettiklerini bilmesinden ve devletin öğretmenleri cezbetmesinden kaynaklanan çözüm önerileri” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@