Pedagojik Formasyon Yerine Tezsiz Yüksek Lisans

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni mezun öğretmen adaylarının pedagojik formasyon almak yerine atandıktan sonra 1 yıl tezsiz yüksek lisans eğitimi alacaklarını belirtti.

EĞİTİM 27.10.2018, 11:13
Pedagojik Formasyon Yerine Tezsiz Yüksek Lisans

İçerik de Değişecek
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen adaylarını ilgilendiren son derece önemli açıklamalarda bulundu. Bunlardan ilki mezun olan öğretmenlerin pedagojik formasyon almaları ile ilgili idi. Bu uygulamaya son verileceğini belirten Bakan Selçuk, bunun yerine öğretmenlerin 1 yıl boyunca tezsiz yüksek lisans yapacağını belirtti. Ayrıca eğitimin içeriğinin de değiştirilerek daha çok uygulamaya yönelik bir hale getirileceğini belirtti. 

Bu tezsiz yüksek lisans eğitimi üniversiteler tarafından verilecek ve anlaşmalı üniversitelerden eğitimler alınacak. Öğretmen görevine başladıktan sonra bu eğitimleri talep edecek ve eksikliklerini giderecek. 

Eş Durumu Tayini Olmayacak
Bakan Selçuk, sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan tayin isteyememeleri sorunu hakkında da konuştu. Bakan Selçuk böyle bir düzenleme yapmayacaklarını belirtirken sağlık gibi sorunları olan kişilere yardımcı olunduğunu da aktardı. bunlara ek olarak aynı bölge içerisinde yaşayan eşlere de ikisinin de sözleşmeli olması durumunda kolaylıklar sağlandığını ifade etti. 

Bakan Selçuk’un bilgisini verdiği 1 yıllık tezsiz yüksek lisans uygulamasının ne zaman hayata geçirileceği henüz net olarak belirlenmedi. Ancak bu konuda gerekli adımların atılmasının ardından kamuoyuna gerekli açıklamalar yapılacaktır. Böylelikle düzenlemenin detayları da netlik kazanacak ve öğretmen adayları planlarını yapabileceklerdir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)