Pedagojik Formasyon Alanlar Dikkat!

Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk, pedagojik formasyon alacak adayları önümüzdeki yıl formasyonun baz alınmayacağı konusunda uyardı.

EĞİTİM 06.02.2020, 21:11
Pedagojik Formasyon Alanlar Dikkat!

Formasyonun Önemi Kalmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan reformlarda öncelikle öğretmenlerin yetiştirilmesi amaçlanıyor. Bu nedenle de değişiklikler yapılmaktadır. Bakan Selçuk pedagojik formasyonun öğretmen olmak için yeterli olmadığını açıklamıştı. İşte bu konuda yeni bir gelişme yaşandı. 

Şu anda 7 üniversite tarafından pedagojik formasyon ilanına çıkıldı. Formasyon alıp almamakta kararsız olan adaylar için Bakan Selçuk’a soruldu. AKP grup toplantısında bakan konuya açıklık getirdi. Adayların boş yere formasyona para ödememesi için seneye formasyonla öğretmen almayacaklarını açıkladı. Çok net bir şekilde söylediğini de belirtti. Henüz formasyon almayan ancak pedagojik formasyona kayıt olmayı planlayan adaylar bu açıklamadan sonra yeniden değerlendirme yapmalıdır.

Öğretmenler Eğitim Fakültesi Mezunu Olacak

Eğitim fakültesinden mezun olanlar 4 yıllık öğrenimleri boyunca öğretmen olmak için yetiştirilmektedir. Ancak fen edebiyat fakültelerinden mezun olanlar 4 yıl boyunca daha teorik ve bilim odaklı eğitim alırlar. İşte bu kişiler ücret karşılığı sadece 1 yıl süren pedagojik formasyon eğitimini alarak öğretmen olarak atanabilmektedir. Bakan Selçuk bundan sonra pedagojik formasyonla öğretmen almayacaklarını belirtti. Sadece eğitim fakültelerinden mezun olanlar öğretmen olarak görev yapabilecektir. Yani bundan sonra formasyon almanın bir anlamı kalmamıştır. Böyle bir planı olan adaylar vazgeçerek parasının cebinde kalmasını sağlayabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)