Pansiyonsuz Anadolu Liseleri Nitelikli Okul Listesine Alınmamış

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Türkiye’nin her yerinden öğrencilerin tercih edebilmesi için pansiyonu olan Anadolu liselerini listeye eklediklerini ifade etti.

EĞİTİM 17.04.2018, 11:37
Pansiyonsuz Anadolu Liseleri Nitelikli Okul Listesine Alınmamış

Sınavlı ve Sınavsız Öğrenci Alan Okullar Aynı Listede
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, eğitim öğretim değerlendirme toplantısında konuştu. Öğrencilerin aksaklık yaşamaması adına yaz aylarında müfredatın yeniden şekilleneceğini ve yoğun çalışacaklarını ifade etti. MEB tarafından ilan edilen, bu sene sınavla öğrenci alacak olan okullar arasında daha önce sınavlı ya da sınavsız öğrenci alan okulların da mevcut olduğunu söyledi.

Merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu liseleri herkesce tercih edilebilsin diye pansiyonlu okullardan seçtiklerini ifade etti. Ülkenin her yerinden tercih edilebilmesi için pansiyonun ön şart olduğunu söyledi. 

Okul Dağılımı İlkelere Göre
Daha önceden ülke genelinde başarısı kanıtlanmış okullar listede yer almazken, puansız olarak girilen okullar listede yer alması çok eleştirilmişti. Tekin bu eleştirilere, kendi ilkeleri doğrultusunda listeleri bu şekilde oluşturdukları yanıtını verdi. Bakanlık bünyesinde eğitim veren 3 farklı olduğunu ve 3 okuldan da seçenek sunmaları gerektiğini ifade etti. Bu yüzden ortaöğretim, dini eğitim ve mesleki eğitim alanlarından okulların sınavlı ve sınavsız olarak listede yer aldığını ifade etti. 

Tekin, okulların listedeki oranını ise öğrencilerin daha önceki tercihlerine göre belirlediklerini ifade etti. TEOG’a giren öğrencilerin ilk 5 tercihlerini incelediklerinde bu 3 okulun tercih edilme oranına göre listeler şekillenmiş.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)