Özel Okul Teşviki Memura, İşçiye Çıkmadı

Bordrolu çalışanlar gelirini gizleme imkanı olmadığı için çocukları için özel okul teşvikinden yararlanamazken, yalan beyanda bulunanlara teşvik çıktı.

Özel Okul Teşviki Memura, İşçiye Çıkmadı

Bordrolular Gene Zararda

Özel okul teşvikinde kişilerin maddi durumları, çocuk sayısı gibi maddi kriterler baz alınıyor. Bordrolu çalışanların tüm gelirleri ayan beyan ortada ve gelirlerini saklamaları söz konusu değil. Bu sebeple işçi ve memur olanlar devletin sunduğu pek çok imkandan yararlanamadığı gibi özel okul teşvikinde de hayal kırıklığına uğradı.

Geçen yıl da benzer bir tablo yaşandığı için tepki toplamıştı. İşçi ve memur kuruşu kuruşuna vergisini ödemesine rağmen, kendi ödediği vergilerden ödenen teşvike hak kazanamıyor. Esnaf ve tacir ise hem vergi kaçırıyor hem de yalan beyanda bulunarak maddi imkansızlık içindeymiş gibi teşvike hak kazanıyor. İşçinin, memurun vergisi ile kendi çocuğu özel okula gidemezken tacirinki gidiyor.

İşte bu sorunun çözümü için MEB’in teşvik kriterlerini değiştirmesi isteniyor. Ailelerin malvarlığının beyana göre değil, SYDV veri sistemindeki bilgilere göre değerlendirilmesi isteniyor.

Teşvikler Kalkacak Mı?

Teşvik sonuçlarının açıklanması ile oluşan tablo yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Bir gazetecinin kaleme aldığı yazıya göre MEB özel okullar için teşvikleri seneye kaldırmayı düşünüyor. Emeklinin, memurun, işçinin çocuğu teşvike hak kazanamazken altında son model araba ile gezenlerin çocuklarına teşvik verilmesinin bakanlığı harekete geçirdiği iddia edildi. Yalan beyanda bulunanların teşvik kazanması rezaleti, özel okul teşviklerini tartışmaya açıyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE