Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Çocuğunu özel okula göndermek isteyen veliler için okul arayışı halen devam ediyor. Peki, özel okul seçerken nelere dikkat etmeli?

EĞİTİM 15.07.2018, 23:00
Özel Okul Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Hangi Özel Okul En İyisidir?

Okul öncesi, ilköğretim ya da lise çağındaki tüm çocuklar için özel okul seçenekler oldukça fazla. Çocuğunu devlet okullarına gönderecek olanlar adres ya da puana göre seçimlerini yapsa da özel okula gönderecek olanlar halen kararsız. Uzmanlar özel okul seçiminde o okula kaç puanla girildiği ya da okulun kaç birinci çıkardığının önemsiz olduğunu söylüyor.

İşte Kriterler

Liseler için okul tercihleri yapıldı ve sonuçlar heyecanla bekleniyor. Sonuçlardan beklediğini alamayanlar da özel eğitim kurumlarına yönelebilir. Her velinin beklentisi farklı olsa da özel okul seçiminde dikkatli edilecekler aynı denilebilir.

Seçilen özel okulun aile bütçesine yük olmaması ve gelir ile orantılı olması gerekiyor. Çünkü çocuklar bu okullara sadece bir yıl değil dört yıl boyunca devam edecek. Çocuklar sık sık okul değiştirmemelidir. İndirim ya da burs gibi avantajlar geçici olmamalıdır.

Büyükşehirlerde okul arayanlar mutlaka eve yakın olan okulların değerlendirmelidir. Sabah akşam yarım saat bir saat yol giden çocuk eğitimden verim alamaz. Serviste geçirilen toplam süre kırk dakikayı geçmemelidir. Özellikle küçük çocuklar için yol süresi en kısa şekilde olmalıdır.

Sınavlar öğrencilerin bireysel başarısını ölçtüğünden okuldaki birinci sayısı ya da öğrencilerin nereleri kazandığı önemsizdir. Önemli olan sizin çocuğunuzun başarısıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)