Özel Okul Sayısı İki Katına Çıktı

Bakan Selçuk tarafından açıklanan rakamlar özel okul sayısının son dört yılda iki kat arttığını gösterdi.

Özel Okul Sayısı İki Katına Çıktı

CHP'nin sorusu verileri ortaya koydu
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un cevaplaması için soru önergesi verildi. Sorunun yanıtlanması ile Maarif Vakfı'nın 13 ülkede 137 okul ve 2 yükseköğretim kurumu ile eğitim verdiği öğrenildi. 137 okuldan 94'ünün FETÖ'den devralınan okullar olduğu bildirildi. Bu okullarda da 14 bin 36 öğrenci eğitim görüyor. 

Ayrıca Selçuk'un verdiği yanıta göre özel okul sayısı 4 yıl önce 6 bin 710 iken geçtiğimiz eğitim öğretim yılı itibariyle 11 bin 694’e çıktı. Bu okullara giden öğrenci sayısı ise 1 milyon 350 binden fazla oldu. 

Özel Okullar Nerede

Okullar Afganistan gibi doğu ülkelerinden ABD gibi batı ülkelerinin yanı sıra Cibuti gibi küçük Afrika ülkelerinde bile bulunuyor. Ülkemizdeki özel okulların sayısı da Bakanlık tarafından açıklandı. Buna göre ülkemizde 2013-14 eğitim öğretim yılı içerisinde 6.710 tane özel okul bulunurken bu sayı 2017-18 yıllarında 11.694’e ulaştı. 4 yıllık süre içerisinde özel okul sayısının neredeyse iki katına çıktığı gözlemlendi. Bunun sebebinin ise kapatılan dershanelerin özel okul olarak açılmaları şeklinde tahmin ediliyor. Tüm bu verilere göre ülkemizde öğrencilerin 10’da 1’i özel okullarda eğitim görmektedir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE