Özel Okul Fiyatları Cep Yakıyor

Çocuğunun iyi bir eğitim almasını isteyen aileler yıllık 40 bin liradan 90 bin liraya kadar harcama yapıyor.

EĞİTİM 12.03.2019, 14:45
Özel Okul Fiyatları Cep Yakıyor

Özel Eğitim Ultra Lüks Oldu
Çocuğuna iyi bir gelecek sunmak isteyen aileler, özel okullarda eğitim alsın istiyor. Ancak eskiden lüks olan özel eğitim, şimdilerde ultra lüks oldu. Çünkü ilköğretim çağındaki bir çocuğun eğitimi için sadece okula 45-65 bin lira arasında ücret ödeniyor. Çocuğun yol, yemek, kitap, kıyafet gibi diğer masraflarının da eklenmesi ile ücret yıllık 90 bin liraya kadar çıkıyor. 

2018-2019 eğitim öğretim döneminin sonuna yaklaşılmaya başlandı. Aileler çocuklarının gelecek eğitim dönemi için plan yapmaya başladı. Eğitim kurumları da 2019-2020 eğitim dönemi için eğitim fiyatlarını açıklamaya başladı. Geçen yılki fiyatlara göre eğitim fiyatlarında yüzde 15-25 arasında zam yapıldı. Okullar ödeme kolaylığı olması açısından 10 taksitle ödeme imkanı sunuyor. Bu halde bile aileler okullara aylık en az 4 bin lira ödeme yapmalıdır.

Özel Eğitim Bir Ev Parası
Özel okullarda okutulan kitapların fiyatı 2-4 bin lira arasında değişiyor. Yemek ücretleri ise 4-7 bin lirayı buluyor. Servis ücreti 10 bine kadar çıkıyor. Çocuğunu özel okula gönderen aileler tüm bu masrafları da yapıyor. Bir ilköğretim öğrencisinin özel okulda eğitimini tamamlaması halinde 400- 700 bin lira masraf yapılmış oluyor. Yani aileler özel eğitim için bir ev parasını gözden çıkarıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)