Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine MEB Desteği Belli Oldu

MEB 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında Özel Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrencilere verilen destek tutarını belirledi.

EĞİTİM 13.08.2018, 17:28
Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine MEB Desteği Belli Oldu

Yeni Destek Miktarı Resmi Gazete’de Yayımlandı

MEB ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı 2018-2019 Eğitim Ve Öğretim Yılında OSB İçinde Ve Dışında Açılan ya da Açılacak Olan Özel Mesleki Ve Teknik Anadolu Liselerinde Öğrenim Gören ya da Görecek Olan Öğrenciler İçin Eğitim Öğretim Desteği Verilmesine İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

2016-2017 öğretim yılından itibaren okulun OSB dışında açılmış olması şartı aranacak. Destek her bir öğrenci için verilecek. Okulun eğitim süresini aşan öğrenciler için destek verilmeyecek. Yeni eğitim öğretim döneminin başlamasından itibaren en geç 30 gün içinde o okula kayıt yaptıran, nakille gelen öğrenciler için destek verilecek. 

OSB dışında açılacak olan okullarda, okulun bulunduğu il ya da ilçe nüfusunun 20 bin ve üzerinde olması şart aranır. Tebliğde belirlenen alan ve dallara göre eğitim desteği değişirken, 9. Sınıflara verilen destek aynı olacak.

Destek Tutarı 7 Bin TL’yi Geçiyor

Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’ne verilecek olan eğitim desteği 10,111 ve 12. sınıflar için seçtikleri alanlara göre değişecek. Örneğin biyomedikal cihaz teknolojileri alanına 5.290 TL teşvik verilirken, yenilenebilir enerji teknolojileri alanına 7.210 TL destek verilecek. Bu şekilde belirlenen destekler toplamı 7 bin TL’yi aşıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)