Özel Güvenlik Görevlisi Şartları? ÖGG Sınav Sonuçları Açıklandı

Özel Güvenlik Görevlisi Sınav sonuçları Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sayfası üzerinden açıklandı.

EĞİTİM 19.07.2019, 22:41
Özel Güvenlik Görevlisi Şartları? ÖGG Sınav Sonuçları Açıklandı

Sonuç Sorgulama
Özel güvenlik görevlisi olmak için belge almak zorunludur. Özel güvenlik kimliğine sahip olmayan kimseler bu mesleği icra edememektedir. İster silahlı olsun isterse de silahsız olsun bu mesleği icra edebilmek için belgenin alınması ve gerekli eğitimlerden geçilmesi gereklidir. bu belge ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün nezareti altında verilmektedir. Bu kapsamda son yapılan sınavın sonuçları EGM tarafından açıklandı. Sınava giren adaylar EGM’nin internet sayfası üzerinden sonuçlarını sorgulayabilir. Sonuç sorgulamak için TC kimlik numarasını doğru girmek ve aynı zamanda güvenlik kodunu da eksiksiz bir şekilde girmek gereklidir. bu ikisini doğru yazanlar sonuçlarını görüntüleyebilecektir. 

İtiraz Hakkı
Sınav sonucu beklediği gibi gelmeyen adayların itiraz hakları da bulunmaktadır. İtiraz yapmak isteyenler 10 liralık harcı da yatırmak zorundadır. 2 Haziran tarihinde gerçekleştirilen sınavın sonuçları 19 Temmuz itibariyle açıklandı. Adayların itiraz haklarını kaybetmemeleri için en kısa süre içerisinde itirazlarını yapmaları gereklidir. İtirazlar emniyetin özel güvenlik sayfası üzerinden gerçekleştirilecektir. 

Özel Güvenlik Görevlisi Şartları 
Özel güvenlik görevlisi olma şartları hayli kapsamlıdır. Dolayısıyla bu şartların iyi bir şekilde incelenmesi gereklidir. Bu kapsamda ilk olarak temel şartın TC vatandaşı olmak gerektiğini ifade etmek gerekir. Dolayısıyla yabancılar özel güvenlik görevlisi olamamaktadır. Erkeklerin en az 170 cm boyunda olması gerekirken kadınların ise 165 cm boyunda olması gerekmektedir. Özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin 30 yaşından büyük olmamaları şart koşulmaktadır.

En düşük yaş ise 18 olarak belirlenmiştir. Erkek personeller için askerlik yapma şartının bulunduğunu ifade etmemiz gerekir. 
Başvuru yapacak adayların sabıka kayıtlarının olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurular kabul edilmeyecektir. Görev yapacak güvenlik görevlilerinin psikolojik olarak da sağlıklı bir birey olduklarını sağlık raporuyla ispatlamaları gerekmektedir.

ÖGG Sınavı Puan Hesaplama
Özel güvenlik sınavında özel bir puan hesaplama türü kullanılmaktadır. Zira sınavda silah bilgisi, temel eğitim soruları ve atış sınavları bulunuyor. Atışta her isabet 10 puan, silah sorularında her soru 2 puan, temel eğitimde ise her soru 1 puan olarak değerlendirilmektedir. Bunlardan elde edilen puanların toplamının ikiye bölümü 60’ın üzerinde gerçekleşirse adaylar sınavı geçmiş olmaktadır. Dolayısıyla sınavlara hazırlanmak isteyenlerin kapsamlı bir şekilde çalışmalarında fayda vardır. Bu konuda özel dersler veren kurumlar da bulunmaktadır. 

Silahsız özel güvenlik olmak isteyenler için ise farklı şartlar bulunmaktadır. Eğer kişiler isterlerse silahlı özel güvenlik olmak için de sınavlara yeniden girebilir ve belgelerini yükseltebilirler. Özel güvenlik görevlisi belgesine sahip olanlar tüm firmalarda çalışabilirler. Ancak bu firmaların işe alım süreçlerinden geçmeleri gereklidir. Bu süreçleri de başarılı bir şekilde geçen adaylar istihdam edilme hakkına kavuşacaklardır. Bu konu ile ilgili tüm gelişmeleri detaylı bir şekilde sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (6)
fatma 2 yıl önce
35yaş üstünü devletim beslicekmiiş yoksa emeklimi yapacaklar
Kamu yönetimi mezunuyum 2 yıl önce
Kamu yönetimi mezunuyum kamu yönetimi mezunlarına kadro açılmasını istiyoruz Kamu yönetimi mezunlarına ağırlık verilmelidir sesimizi duyun artık lütfen destek verin arkadaşlar farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz lütfen destek olun bizlere farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır lütfennnnnnnnn gerçekten bekliyoruz lütfennnnnnnnn
Volkan peker 2 yıl önce
Şuan malatyadayım setifikam bu ay çıkıcak insAllah bende ikametgahı istanbul yapsam işe girme ihtimalim varmı
Elif MEYDAN 2 yıl önce
ARTVİN MERKEZ için alıım olucakmı bekliyoruz lütven yaş 38 Açık lise okuyorum lütven bizide düşünün
İlk gül 2 yıl önce
Hatay da yaşıyorum kalacak yer veriyormusunz
Melek Menge 2 yıl önce
is istiyorum