Özel Eğitim Öğretmenlerinin Ek Ders Ücretleri

Özel eğitim ve rehberlik öğretmenlerinin haftada aylık ve ek ders ücreti karşılığı alacakları ücretler sınıf öğretmenliği kapsamında değerlendirilmelidir.

EĞİTİM 21.04.2019, 21:25
Özel Eğitim Öğretmenlerinin Ek Ders Ücretleri

Görüş Yazısı Yayımlandı
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 09.02.2016 tarihli ve 10096465-869-E.1483005 sayılı görüş yazısı yayımladı. Bu yazı ile özel eğitim öğretmenlerinin haftada aylık ve ek ders ücreti karşılığında okutacakları ders saatlerinin hesabının nasıl yapılacağı da netleştirilmiş oldu. Özel eğitim öğretmenleri MEB yönetici ve öğretmenlerinin ders ve ek ders saatlerine ilişkin karara tabidir. Özel eğitim öğretmenliği, zihinsel engelliler öğretmenliği, işitme engelliler öğretmenliği, görme engeliler öğretmenliği gibi özel eğitim öğretmenlerinin eğitim faaliyetleri sınıf öğretmenliği esasına dayanır. 

Özel Eğitim Öğretmenleri Sınıf Öğretmenliği Gibidir
Özel eğitim öğretmenleri sınıf öğretmenleri sınıfına girdiği için aylık ve ek ders ücreti karşılığında okutulan ders saatleri de sınıf öğretmenleri gibidir. Bu öğretmenlerin yürüttükleri eğitim faaliyetleri sınıf öğretmenleri ile benzerdir.

Öğrenciler ile branş öğretmenleri değil tek bir öğretmen ilgilenir. Tüm derslere özel eğitim öğretmeni girer ve sınıfın idaresi de bu öğretmendedir. Bu yüzden de genel itibariyle sınıf öğretmenleri ile aynı mevzuata tabidirler. 

Özel eğitim öğretmenlerinin aylıklarının miktarı ve ek ders ücretlerinin hesaplanması konusundaki ihtilaflarda sınıf öğretmenleri örnek alınarak hesaplamalar yapılacaktır. Yayımlanan görüş yazısı ile ihtilaflı olan bir konu daha açığa kavuştur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)