Oyun Oynayarak Öğreten Sistem Başarı Getiriyor

Samsun’da bir ilkokulda uygulanan "İşte Oyun Projesi" sayesinde öğrenciler hem oyun oynuyor, hem de öğreniyor.

EĞİTİM 29.12.2017, 19:52
Oyun Oynayarak Öğreten Sistem Başarı Getiriyor

Bu sayede teknoloji düşkünü çocuklar tableti, telefonu unuttular. Sistemin başarılı olması sebebiyle MEB tarafından tüm okullarda uygulanması düşünülüyor. 

Oyunlar, Eğitimin Bir Parçası

Oyun çağındaki çocukların, sıralarda hareketsiz bir şekilde oturarak eğitim alması oldukça zor oluyor. İsteksiz olan çocuklar, öğrenmekte güçlük yaşıyor. İşte bu yüzden "İşte Oyun Projesi" ile oyunların eğtiimin bir parçası olması hedefleniyor. Türkçe, matematik, fen ve sosyal içerikli olarak eğitim amaçlı tasarlanan oyunlar sayesinde çocuklar öğrenmekten zevk alıyor. Projede bu şekilde 20 oyun bulunuyor. 

Samsun Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nun hazırladığı proje, Kazım Özdemir İlkokulu ve Gazipaşa İlkokulu tarafından ortak olarak yürütülüyor. Proje hakkında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden danışmanlık desteği alınarak, verimli olması sağlandı. Projeyi hayata geçirmeden önce öğrenme teknikleri açısından desteklendi. Öğretmenler de Ankara Üniversitesi’nde projenin uygulanmasına yönelik eğitimlere katıldı. 

Çocuklar Daha Kolay Öğreniyor

Klasik yöntemlerle 4 ayda okumaya geçen çocukların, bu yöntemle 2 ayda okumaya geçtiği kaydedildi. Oyunla öğretme yöntemlerine ilişkin olarak kılavuz hazırlanarak, ilerleyen yıllar için çalışmalar yapılacak. 

Milli Eğitim Müdürü tarafından verilen talimatla bu proje, ikinci dönem tüm okullarda uygulanacak. Böylece hep örnek gösterilen Finlandiya eğitim modeline doğru ufak da olsa bir adım atılmış oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@