ÖYP’lilere Müjde Geldi

15 Temmuz sonrası çıkarılan KHK’lar ile daimi kadro statüsünden geçici kadroya geçirilen ÖYP’li araştırma görevlilerinin tamamı yeniden eski kadrolarına geçirildi.

EĞİTİM 11.05.2018, 23:54
ÖYP’lilere Müjde Geldi

Mecliste Kabul Edildi

TBMM’ye sunulan önergede 50/d statüsünde bulunan ÖYP’lilerin yeniden 33/a kadrosuna alınması kararlaştırıldı. Bu kapsamda daha önce lisansüstü eğitimini tamamlayan ancak 33/a kadrosuna geçirilmediği için ilişiği kesilmiş araştırma görevlileri de kadrolarına dönme imkanı elde edebilecekler.

Hali hazırda lisansüstü eğitimine devam eden araştırma görevlileri de 33/a kadrosuna geçebileceklerdir. Bazı ÖYP’liler üniversiteleri tarafından kadroya geçirilmişti ancak bu kişilerin sayısı son derece sınırlı kalmıştı. İşte bu sebeple TBMM’de düzenleme yapıldı ve 1 ay içerisinde kadroya geçirme işlemleri tamamlanmış olacak.

Kadroya Geçemeyecek Kimseler

Daha önce eğitimi süresinde tamamlayamadıkları için ilişiği kesilen kimseler ise bu imkândan istifade edemeyecekler. Bunun yanı sıra milli güvenliğe tehdit oluşturması sebebiyle KHK ile görevlerinden uzaklaştırılan ÖYP’liler de yeniden kadroya geçiş imkanı elde edemeyecekler. Ancak bu kimseler görevlerine iade edilmeleri durumunda 33/a statüsünde atamalarının gerçekleştirileceğini ifade edebiliriz. Ancak bunun için KHK ya da OHAL Komisyonu ile iade işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

ÖYP’liler lisansüstü eğitimlerini tamamlamaları durumunda eğer doktor öğretim üyesi kadrosuna geçemezler ise bu durumda başka üniversitelerde görevlendirilebilmeleri mümkün olacaktır. 3 ay içerisinde yeni görev yerine başlamayan kimseler ise müstafi kabul edileceklerdir. Başka üniversitede görevlendirilenler yeniden kendi üniversitelerine dönebileceklerdir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)