ÖSYM Sorularını Hazırlayanlar İçin Ücret Tarifesi Belli Oldu

ÖSYM Teşkilat Kanunu hükümlerine göre soru hazırlama için görevlendirilen MEB çalışanlarına ödenecek ücretler resmi gazete’de yayımlandı.

EĞİTİM 15.08.2019, 22:27
ÖSYM Sorularını Hazırlayanlar İçin Ücret Tarifesi Belli Oldu

Ek Ödeme Alacaklar
ÖSYM tarafından üniversiteye hazırlık sınavı, KPSS, ALES, YDS, TUS, hakimlik gibi pek çok farklı alanda sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlara soru hazırlamak içinse her biri kendi alanında uzman olan kişilerle çalışılmaktadır. Bu kişiler tarafından soruların hazırlanması ve denetlenmesi yapılmaktadır. Soru hazırlama işi için ayrıca kamu görevlisi istihdam edilmeyip, halihazırda çalışan personeller arasından görevlendirme yapılmaktadır. Yerine getirdikleri bu görev içinse ek ödeme yapılır. 

ÖSYM tarafından merkezi sınavlar için soru hazırlama işlemi eğitimciler tarafından yapılmaktadır. Lisans mezunu öğretmenden tutun da profesöre kadar pek çok kademeden eğitimcinin katkısı ile sorular meydana çıkmaktadır ve kontrollerden geçmektedir. Bu kişiler halihazırda yaptıkları göreve ek olarak soru hazırlama işiyle meşgul olurlar. Dolayısıyla da bu iş için ayrıca bir ücret takdir edilmektedir. İşte takdir edilen bu ücret unvanlara göre belirleniyor. Bugünkü resmi gazete’de ücretler yayınlandı. 

ÖSYM’ye soru hazırlayanlara ödenecek olan ücretler Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenmektedir. YÖK’te görevli öğretim elemanları ile MEB’de görevli öğretmenlerden soru hazırlayanlar bu ücrete hak kazanmaktadır. 
Soru hazırlamak için görevlendirilen personel sayısı adam/gün esasına göre belirlenecektir. Bir aydan daha kısa süren görevlendirmelerde ek ödemeler görevli olunan gün sayısına göre belirlenir. Bir ay 30 gün hesaplanarak ödemeler belirlenir. Eğitimcilerin ek ödemeye hak kazanabilmesi için fiilen bu görevi yerine getirmesi şarttır. Fiilen çalışılmayan günler için ödemelerde kesinti yapılacaktır.

Kim, Ne Kadar Ödeme Alacak? 
Profesörlere 40 bin, öğretmenlere ise 25 bin gösterge rakamı üzerinden hesaplanan ödeme her ay yapılacaktır. Bu şekilde yapılan hesaplama sonucunda profesör aylık 5.538 TL, öğretmenlere ise 3.461 TL ek ödemeye hak kazanacaktır. Belirlenen rakamlar 31/12/2021 tarihine kadar geçerli olacaktır. Ödemeler her ayın sonunda yapılacaktır. 

Doçentin gösterge rakamı 37.500 olarak baz alınırken, doktor öğretim üyesinin gösterge rakamı 35.000 olarak hesaplanacaktır. Araştırma görevlilerinin ek göstergesi ise 30.000 üzerinden hesaplanır. bu göstergeler üzerinden hesaplama yapılabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)