ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı! YKS Ne Zaman?

ÖSYM 2018 sınav takvimi açıklandı. Yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği, ilk defa bu sene yapılacak olan YKS sınavının tarihi ve başvuru tarihleri de takvimde yer aldı.

EĞİTİM 10.01.2018, 21:56
ÖSYM Sınav Takvimi Açıklandı! YKS Ne Zaman?

YKS Tarihi Belli Oldu

Üniversiteye giriş sistemi değiştirilerek, LYS ve YGS sınavları kaldırılıp yerine YKS ve TYT sınavları getirildi. Yeni bir sistemle karşılaşacağı için tedirgin olan öğrenciler YKS ne zaman sorusuna cevap arıyordu. 

Daha önce YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan açıklamada YKS’nin Haziran ayında bir hafta sonu yapılacağı söylenmişti. İşte bu tarih artık kesinleşti. Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan YKS,

23-24 Haziran 2018'de gerçekleşecek.

23 haziran sabahı ilk aşama sınavı olan TYT yapılacak. Öğleden sonra ise YKS sınavı yapılacak. 24 Haziran tarihinde isteyen adaylar yabancı dil sınavına girecek. 

Bu sınavlara girmek isteyen öğrenciler ise 1 Mart ve 21 Mart 2018 tarihleri arasında YKS başvuru yapacak. Her iki sınav için tek başvuru olacak. 

Aynı Günde İki Sınav

Eski sistemde Nisan ayında ilk aşama sınavı, Haziran ayında ise ikinci aşama sınavı yapılıyordu. Yeni sistemde her iki sınav da aynı gün yapılacak. Sabah sınavdan çıkan öğrenci, öğleden sonra bir sınava daha girecek. Sınava giderken yanına hiçbir şey alamayan öğrencilerin bu arada yemek yemesi bile oldukça zor. Bu duruma bir de stres eklenince öğrencilerin öğleden sonraki sınavları son derece riski getiriyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@