Ortaöğretime Geçiş Tercihleri Başladı! İşte Merak Edilenler

Ortaöğretime geçen öğrenci ve ailelerine yardımcı olacak olan MEB tanıtım videosu ve sıkça sorulan sorular yanıtlandı.

EĞİTİM 02.07.2019, 22:40
Ortaöğretime Geçiş Tercihleri Başladı! İşte Merak Edilenler

Ayrıntılar Neler?
Tercih ve yerleştirmelere ilişkin tüm duyurular MEB resmi web sayfası üzerinden yapılacaktır. Tercih rehberleri ise e-okul üzerinden yayınlanmıştır. Öğrenciler tercih edecekleri okullara ilişkin puan, sıralama, yüzdelik dilim gibi ayrıntılara buradan bakabilecektir. Tercihler 1 Temmuz tarihinde başlamıştır ve son gün olan 12 Temmuz günü saat 17.00’a kadar yapılacaktır. E-okul üzerinden ya da ortaöğretim okul müdürlüklerinden tercihler yapılabilir. E-okul üzerinden yapılan tercihler mutlaka bir ortaöğretim müdürlüğüne onaylatılmalıdır. Çıktısı alınarak imzalatılmalı ve saklanmalıdır. Tercihlerin iptali ya da düzeltilmesi için de süresi içinde bir ortaöğretim müdürlüğüne başvurularak işlem yapılabilir. 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak tercih danışmanlığı hizmeti verilmektedir. İsteyenler bu hizmetten yararlanabilir. 

Özel öğretim kurumlarına ya da yetenekle öğrenci alan okullara kayıt yaptıran öğrenciler için tercih ekranı açılmayacaktır. Bu kayıt tercih süresi içinde silinirse tercih yapılabilir. Nakil başvuruları alınırken, bu öğrenciler de yeniden tercih yapabilecektir. 

Öğrenciler 5 tercih yapacaktır. Bunların üçü kayıt alanından seçilmelidir. Okulların en fazla üçü aynı türden olacaktır. açıkta kalmamak için 5 tercih de doldurulmalıdır. Kayıt alanında oturan öğrencilerin öncelikli yerleşme hakkı bulunmaktadır. Öğrenciler merkezi sınav puanına göre ve kayıt alanı üstünlüğü baz alınarak yerleştirilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)