Önümüzdeki 5 Yıl İçinde Dil Öğrenmek Tarihe Karışabilir

Tesla CEO’su Elon Musk sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda insan beynine bağlanacak bir çip ile dil öğrenmeye gerek kalmayacağını belirtti.

EĞİTİM 10.05.2020, 21:33 22.06.2020, 21:29
Önümüzdeki 5 Yıl İçinde Dil Öğrenmek Tarihe Karışabilir

Programı İndirmek Yeterli Olacak

48 yaşındaki Tesla CEO’su Elon Musk, şirket hisselerinin aniden düşmesinin ardından sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Musk, insan beynine yerleştirilecek çipler ile artık yabancı dil öğrenmeye gerek kalmayacağını belirtti. Sadece ilgili dil programının indirilmesinin yeterli olacağını belirtti. Bu uygulamanın öncelikle beyin hasarlarını tamir etmek için kullanılacağını belirten Musk, sonrasında diğer gelişmeler için kullanılacağını aktardı. 

Musk, geliştirilecek çipler ile konuşmaya da gerek kalmayacağını belirtti. Sadece düşünceler ile çok sayıda işin yapılabileceğini belirten Musk, duygusal olarak konuşma yapılabileceğini belirtti. Böylelikle işlerin çok daha hızlı bir şekilde yapılacağını belirtti. 

Bu senaryoda dilin ne olacağı sorusuna da yanıt veren Musk, dile ne olacağından emin değilim ancak matrix gibi bir şey olabileceğini belirtti. Elon Musk’ın açıkladığı bu gelişmeler bazılarını heyecanlandırırken bazılarını tedirgin etti.

Beynimizin içine kadar girecek olan bu teknolojik gelişmelerin büyük sorunları da beraberinde getirebileceği düşünülüyor. Ancak bu düşünceler teknolojik gelişmeleri durdurmaya yeterli olmayacak gibi duruyor. Önümüzdeki yıllarda devrimsel nitelikte pek çok uygulamanın hayata geçirilebileceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Özellikle yapay zekanın hayatımızda her geçen gün daha çok yer edineceğini biliyoruz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)