Önlisans Mezunları da İlahiyatçılar Gibi Lisans Tamamlama Hakkı İstiyor

TBMM tarafından kabul edilen kanun tasarısı ile ilahiyatçılara verilen önlisansı sınavsız lisansa tamamlama hakkından gıda, tarım ve hayvancılık önlisans mezunları da istiyor.

EĞİTİM 01.05.2018, 23:03 01.05.2018, 21:38
Önlisans Mezunları da İlahiyatçılar Gibi Lisans Tamamlama Hakkı İstiyor

İlahiyat Önlisans Mezunları Sınavsız Lisans Okuyabilecek
TBMM tarafından kabul edilen kanun tasarısı ile ilahiyat önlisans mezunlarına bir hak tanınmıştı. Henüz yasalaşmayan tasarıya göre Diyanet İşleri Başkanlığı olan önlisans ilahiyat mezunları, hiçbir sınava girmeden lisans ilahiyat tamamlayabilecekler. Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda eklenen geçici madde ile diyanet personellerine böyle bir ayrıcalık tanınmıştır. Böylece sınav girip kazanma derdi olmadan direkt olarak ilahiyat lisans okunabilecek. 

Bu Hak Eşit Sunulmalı
Önlisans ilahiyat mezunlarına sunulan bu hak için hiçbir gerekçe gösterilmemiştir. Bu durumda aynı haldeki diğer kurum çalışanları da beklentiye girmektedir. Önlisans mezunu olan kişiler, kendi alanlarında sınavsız olarak lisans okuma hakkı beklemektedir. Bu konuda gıda, tarım ve hayvancılık alanında önlisans mezunu olanların özel bir beklentisi vardır. 

Gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı çalışanı ve önlisans mezunu olan pek çok kişi, diyanet personeline sunulan haktan kendileri de yararlanmak istiyor. Düzenleme henüz kanunlaşmadığı için bu konunun da tasarıya eklenmesini bekliyorlar. Kendileri hakkında verilecek bir önerge ile diyanet personeli ile eşit haklarda eğitim bekliyorlar. Sınavsız lisans tamamlama hakkının kendi alanlarında da verilmesini istiyorlar. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (4)
Yaşar Yıldız 3 yıl önce
Eğitim hakkı kutsaldır engelleme yapılmamalıdır Eğitimde fırsat eşitliği sağlanılmalıdır
Selami cin 3 yıl önce
Gthb ziraat teknikerleri olarak Lisans tamamlama verilmesini istiyorum.saygılarımla
Erdinç karakuş 3 yıl önce
Anacımız belli bir meslek grubunu hedef almak veya onların kazanılmış haklarını gasp etmek değildir. Anacımız her geçen gün tarımda ithalatın arttığı bir dönemde eğitimli vasıflı personel sayısını azami derecede üst sıralara taşımak ve kaliteyi artırmaktır
Selami can 3 yıl önce
Aynı anda meclise gelmiş iki teklif: birisi ilahiyatçıların lisana tamamlaması, diğeri ise tarımcıların. ilahiyatçılara kabul, tarımcılara red. peki hani adalet? Arkadaş bu ülkede sağlıkçılarda lisans tamamlama hakkı aldı ve hatta sağlıkçılar ziraat fakültelerinde lisans tamamlıyor. ama ziraatçiler ziraat fakültelerinde lisans tamamlayamıyor. insaf yahu!!!