Okutman Kimdir, Ne İş Yapar

Adı sıklıkla duyulan ama ne iş yaptığı tam olarak belli olmayan okutmanlık mesleği ilgili merak edilenleri araştırdık.

EĞİTİM 16.04.2019, 23:17
Okutman Kimdir, Ne İş Yapar

Okutman Kimdir?
Okutmanlar üniversitelerde görev alır ancak akademisyen değildirler. Pek çok bölümde zorunlu olan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil, Temel Bilgisayar Teknolojileri ile Beden Eğitimi ve Spor derslerinden okutmanlar sorumludur. Bu dersler okutmanlar tarafından verildiği için okutman olarak görev yapacak olan kişiler de ilgili bölümlerden mezun olmalıdır. Eskiden okutman olmak için en az lise mezunu olmak yeterli iken şimdilerde yüksek lisans yapan kişilerden okutman seçilmektedir. Ortak zorunlu dersleri veren öğretim elemanları okutman olarak anılır. 

Okutman olarak çalışmak isteyen kişiler üniversiteler tarafından açılan akademik ilanlara başvuru yapabilir. ALES'ten en az 70 puan alan, yabancı dil sınavından en az 80 puan alan, en az lise mezunu olan kişiler başvurabilir. İlanlarda özel şartlar da belirtilecektir. Adaylar bu şartları da sağlıyorsa başvuru kabul edilecektir. Başvurusu kabul edilen kişiler yazılı sınava alınır. Yabancı dil alanından başvuranlar sözlü sınava da girer. Yüksek puan alanlar atanmaya hak kazanır.

Okutman Maaşları
Okutmanların mali hakları son dönemde iyileştirilmiştir. Okutman maaşları 5 bin lira civarındadır. Haftada 12 saat derse girme yükümleri vardır. Daha fazla girdiği dersler için ise dolgun ek ders ücreti alacaklardır. Böylece maaş artacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)