Okullarda Profesyonel Yönetici Dönemi Başlıyor

MEB tarafından 3 ay içinde temellendirilmesi beklenen çalışma ile okulları artık profesyonel yöneticiler yönetecek.

EĞİTİM 08.08.2018, 22:10
Okullarda Profesyonel Yönetici Dönemi Başlıyor

Öğretmenlerin Yerine Profesyonel Yöneticiler

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 3 ay içinde temellerinin atılması beklenen yeni sistem ile okullarda yönetim değişecek. MEB’in yeni dönem projeleri kalite ve yönetim odaklı olarak şekillenecek. Özel okullarda uygulanan profesyonel yöneticilik sistemi devlet okullarında da uygulanacak. Böylece eğitimdeki kalite farklarının giderilmesi amaçlanacak.

Yöneticiler artık öğretmenlerden değil işletme ve iktisat mezunlarından seçilecek. Okullar arasında yaşanan kalite farkının en aza indirilmesi için  'eğitim kalite endeksi' devreye sokulacak.

MEB’in öncelikli hedefi okullara arasındaki eğitim kalitesi uçurumunu dengelemek olacak. Bu yüzden Eğitimde Kalite Endeksi sistemi ile değişiklikler yapılacak. Okullar arasındaki eğitim farklarını kaldırmak için kaynakları verimli kullanımı, yeterli öğretmen sayısı, okulların teknik ve altyapı ihtiyaçları gibi konularda eksiklikler giderilecek. Eğitim sisteminde sınavların önemini kaybettirmek için kaliteli okullara yarışma dönemi sona erdirilecek.

MEB Yönetici Atama Sistemi

Hazırlanan proje ile iş bulma sorunu yaşayan İİBF mezunları için okullar bir ekmek kapısı haline gelecek. Kamu yönetimi, iktisat, işletme gibi bölümlerden mezun olanlar MEB okullarına yönetici olarak atanabilecek. Bu kişilere MEB tarafından eğitim verilerek, eğitim sonunda sınav yapılacak. Yönetici olmak isteyen öğretmenler de eğitime alınarak sınava tabi olacak. Ancak yönetici olan öğretmen, öğretmenlik kadrosundan çıkarılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Hayati 3 yıl önce
Çok yerinde ve mantıklı bir karar bu şekilde yıllardır unutulan iibf liler hakettikleri mevkilerde daha verimli kullanilacak
Hayati 3 yıl önce
Çok yerinde ve mantıklı bir karar bu şekilde yıllardır unutulan iibf liler hakettikleri mevkilerde daha verimli kullanilacak