Okullar Tatil Olacak mı Bakan Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulunda yapılan görüşmede okulların tatil olmasına ilişkin bir konunun gündeme gelmediğini açıkladı.

EĞİTİM 11.03.2020, 21:15 11.03.2020, 21:17
Okullar Tatil Olacak mı Bakan Açıkladı

Salgınının Seyri Belirleyecek

Türkiye'de ilk virüs vakasının tespit edilmesinin ardından harekete geçen yetkililer acil toplantılar gerçekleştirdi. Gereken tedbirlerin alındığını ifade eden Sağlık Bakanı Koca, paniğe gerek olmadığını belirtti.

Sadece bir kişide virüsün tespit edildiği ifade edilirken bu kişinin de karantinaya alındığı aktarıldı. Bu olayın ardından çocuğu olan veliler endişelenmeye başladı. Her ne kadar çocuklar virüsün risk grubu arasında yer almasa da salgının hızla yayılmasına neden olabilecek toplu bir ortam bulunması nedeniyle risk teşkil etmektedir. Fakat henüz bu dereceye ulaşan bir durumun olmadığı Bakan Koca tarafından ifade edildi. Dolayısıyla bilim kurulunda da okulların tatil edilmesi konusu görüşülmedi.

Bakan Koca hastalığın seyrine göre yeni toplantıların gerçekleştirileceğini ifade etti. Eğer gerek duyulursa bu durumda okulların tatil edilebileceği Bakan Koca tarafından açıklandı.

Çocuklarda virüsün riskli bir duruma neden olmadığı sağlık konusundaki uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Dolayısıyla hali hazırda okulların tatil edilmesini gerektiren bir durum bulunmuyor. Ancak bazı özel eğitim kurumlarının bahar tatillerini yakın tarihlere çektikleri haberleri geliyor. Bu tür tedbirlerle risklerin minimize edilmesi sağlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü de bu salgını küresel bir salgın olarak kabul etti. Dolayısıyla ulusal değil küresel çapta alınacak tedbirler ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)