Okul Yöneticileri de Yemek Yardımından Faydalanabilir

Okullarda görev yapan müdür, müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak yiyecek yardımından istifade edebilir.

EĞİTİM 23.03.2019, 20:36 23.03.2019, 20:45
Okul Yöneticileri de Yemek Yardımından Faydalanabilir

Bütçeden Karşılanmayan Kısım Ödenir
Öğretmenlere, öğretmenevinde öğle yemeği verilmektedir. Dileyen öğretmenler bu yemekten istifade edebilmektedir. Okul yöneticileri ise bu yemek yardımından faydalanıp faydalanamayacaklarını merak etmektedirler. Bu sorunun cevabı ise Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği içerisinde yer almaktadır. Yönetmelik hükümlerine göre okul yöneticileri de bütçeden karşılanmayan kısma ait bedeli vermek kaydıyla yemek yardımından istifade edebilecektir. Haftalık çalışma saati 40 saati geçmeyen okul yöneticileri bu yardımdan istifade edebilecektir. 

24 saat esasına göre hizmet veren kamu kurumu personelleri ise diğer öğünler için de yemek yardımı alabilmektedir. Ancak bu tüm meslek grupları için geçerli olmamaktadır. Bu nedenle genellikle gündüz vakitlerinde görev yapan öğretmenler için öğle yemeği yardımı yapıldığını ifade etmek gerekir. 

Ancak uygulamada bu yemek yardımı konusunun tam olarak uygulanmadığını belirtelim. Zira vatandaşa da açık olan öğretmenevlerinde yemek yiyen öğretmenlerden de ücret alınmaktadır. Pek çok kurumda yemek yardımı yapılırken öğretmenlere böyle bir yardım yapılmamaktadır. Özellikle büyükşehirlerde öğretmenevlerinde yemek yemek personeller için avantaj sağlamaktan oldukça uzaktır. Dolayısıyla öğretmenlerin alternatif çözüm yollarına yöneldiklerini ifade edebiliriz. Bu sayede tasarruf etme imkanı elde ediliyor. Yemek yardımı yapılması maddi açıdan bir nebze olsun avantaj sağlayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)