Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde Değişiklik

Okul servis yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin hayata geçirilmesi için tanınan süre 3 Eylül 2019’a kadar uzatıldı.

EĞİTİM 15.08.2018, 23:55
Okul Servis Araçları Yönetmeliğinde Değişiklik

2019 Eylül’e Kadar Süre Tanındı

Okul servislerinde yaşanan taciz, çocuk unutma gibi vahim olaylar için servislerde önlemleri arttıracak olan değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerin uygulanması için firmalara 2018-2019 eğitim öğretim dönemi başlayana kadar süre tanınmıştı.

İçişleri Bakanlığı’nın okul servis araçları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre yenilikler için tanınan süre 3 Eylül 2019’a kadar uzatıldı. Yani servis firmaları hazırlıklarını 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlayana kadar tamamlayabilecekler.

Okul servis araçlarında her öğrenci için üç nokta emniyet kemeri bulunması, gerekli koruyucu tertibatı alma, her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulunması, iç ve dış kamera sisteminin en az 30 gün kayıt yapabilmesi zorunlulukları gelecek eğitim öğretim yılında uygulanacak.

Fabrika çıkışında mevzuata uygun renkli cam bulunan servis araçları için iç mekanı gösteren beyaz cam zorunluluğu da getirildi. Bu uygulama içinse 3 Eylül 2020 tarihine kadar süre tanındı. Servis firmaları bu sürelere kadar yenilikleri hayata geçirecek.

Okul Servislerinde Yeni Uygulamalar

Okul servislerinden kasten, taksirle ya da ihmal suretiyle yaşanan olaylar için yönetmelikle gerekli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerin yapıldığı yönetmelik hükümlerinin yürütülmesi İçişleri, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları tarafından müştereken uygulanacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)