Okul Öncesi Öğretmeninin Sorumluluğuna Girmeyen Nöbet Görevi

Okul öncesi öğretmenlerine diğer sınıfların çıkış saatine kadar sürecek nöbet görevi verilemez.

EĞİTİM 26.04.2020, 12:00
Okul Öncesi Öğretmeninin Sorumluluğuna Girmeyen Nöbet Görevi

MEB Şikayetlere Yanıt Verdi

MEB’e bağlı olarak ara sınıfların da bulunduğu okullarda görev yapan okul öncesi öğretmenleri tarafından MEB’e çok sayıda şikayet ulaştı. Okul öncesi öğretmenlerin ders görevi bitmesine rağmen, verilen nöbet görevi nedeniyle ara sınıfların çıkış saatini beklemeleri şikayet edilmişti. Okul öncesi öğretmenine kendi dersi bitmesine rağmen, okul çıkış saatine kadar bekletilecek nöbet görevi verilebilecek midir?

Okul öncesi eğitim kurumları temizlik, oyun, beslenme, dinlenme, etkinlik ve günü değerlendirme yapmaktadır. Dersler 50 dakikadır ve 6 saat ders yapılır. Okula kesin kaydı yapılmayan çocuk bulunan okullarda ise ikili eğitim yapılacaktır. 

Bağımsız anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda, okul öncesi öğrencilerinin olduğu yerlerde nöbet tutarlar. Bu düzenlemeye göre okul öncesi öğretmenleri sadece okul öncesi öğrencilerinin olduğu yerde nöbet tutmalıdır. Nöbet saatleri ise okul öncesi öğrencilerinin derse girmeden önceki ve dersten çıktıktan sonraki zamanla sınırlıdır. Ders aralarında okul öncesi öğretmenleri sınıfta öğrencilerine göz kulak olmalıdır.

MEB tarafından verilen cevapta da yukarıdaki yönetmenlik hükümleri hatırlatıldı. Okul öncesi öğretmenlerinin ders görevi dersten 30 dakika önce başlar ve ders bittikten 30 dakika sonra biter. Diğer ara sınıflar okuldan çıkana kadar nöbet görevi verilemez.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Can uzun 11 ay önce
Temizlik işçisinin