Okul Öncesi Eğitimde 41 Ülke Arasında Sonuncu Olduk

Sanayileşmiş 41 ülkede yapılan okul öncesi eğitim araştırmasında Türkiye son sırada yer aldı.

EĞİTİM 08.11.2018, 22:00
Okul Öncesi Eğitimde 41 Ülke Arasında Sonuncu Olduk

UNICEF tarafından 41 ülke arasında yapılan okul öncesi eğitim araştırmasında Türkiye son sırada yer aldı. Özel Anaokulları Derneği bu araştırmaya ilişkin açıklama yaparak tablonun üzücü olduğunu belirtti. Dernek Başkanı Filiz Şahin, basından öğrendikleri bu bilgiyi dernek yönetimi olarak araştırdıklarını söyledi. Bu kapsamlı araştırma sonuçları ve yaptıkları görüşmeler neticesinde okul öncesi eğitimde ciddi sorunlar olduğunu öğrendiklerini ifade etti. Dernek yöneticileri ve okul sahipleri olarak çocukların dünya standartlarında eğitim almasını istediklerini söyledi. 

UNICEF'in adil olmayan başlangıç tanımını hatırlatan Şahin, eğitim eşitliğini vurguladı. Bu tanımın sosyal gerçekliği ortaya koyduğunu belirtti. Hayatın başında olan okul öncesi öğrencilerinin eğitim hayatlarına eşit şartlarda başlayamamış olması sosyal ve ekonomik açıdan olduğu kadar toplumsal bir sorundur. Okul öncesi eğitim hangisi açıdan değerlendirilirse değerlendirilsin sağlıklı bir toplum için okul öncesi eğitim çok önem arz eder. 

Burslu Okul Öncesi Eğitim İmkanı 
Özel Anaokulları Derneği de bu sorunu göğüslemeye hazır olduklarını belirtti. Dernek olarak eğitim ve burs seferberliği başlatacaklarını açıkladılar. Okul öncesi eğitime başlamayan öğrenciler bu imkanlar sayesinde eşit şartlarda eğitime katılacaktır. Özellikle dernek üyesi olan özel okullar burslu öğrenci kampanyasına katılacaktır. Böylece eğitim kalitesi yukarı çekilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@