OHAL Komisyonu Başkasına Hat Veren Öğretmeni Görevine İade Etti

OHAL Komisyonu başkasına hat verdiği için görevinden ihraç edilen öğretmenin başvurusunu yerinde görerek göreveiade edilmesine karar verdi.

EĞİTİM 02.05.2018, 21:06
OHAL Komisyonu Başkasına Hat Veren Öğretmeni Görevine İade Etti

Takipsizlik Aldı
Kabul kararına konu olan kararda öğretmen 10 yıl öncesinde bir arkadaşına hat vermiştir. Arkadaşı da hattı bir başkasına vermiş ve bu hat üzerinde daha sonra yapılan incelemeler neticesinde Bylock çıkmıştır. Ancak hattın sahibi halen daha öğretmen gözüktüğü için mağdur olan kişi öğretmen olmuş ve görevinden ihraç edilmiştir. Bu durum savcılık tarafından yürütülen soruşturma neticesinde de ortaya çıkarılmış ve öğretmene davaaçılmasını gerektirir birdurum olmadığı sebebiyle takipsizlik kararı verilmiştir. 

Tüm bu gelişmelerin üzerine OHAL Komisyonu da dosyası tamamlanan öğretmenin başvurusunu inceleyerek karara bağlamış ve göreve iade edilmesini uygun görmüştür. Ardından karar hem öğretmene hem de Devlet Personel Başkanlığı’na iletilmiştir. Böylelikle öğretmenin ataması en kısa süre içerisinde yapılarak göreve başlaması temin edilecektir. 

Takipsizlik ve Beraat Alanlar
Somut olayda öğretmenin ihraç konusu olay ile ilgili olarak takipsizlik aldığı görülmektedir. Ancak bu örnekte olduğu gibi daha binlerce kişinin takipsizlik ya da beraat aldığı ancak henüz göreve iade edilmedikleri bilinmektedir. 15 Temmuzun 2. Yılına yaklaştığımız bu dönemlerde halen daha bu kişilerin göreve dönmemiş olmaları ise mağduriyetleri artırmaktadır. Hiçbir adli işlem görmeyenlerin de görevlerine dönmek için beklediklerini hatırlatmak gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)