Öğretmenlerin Sınıf Rehber Öğretmeni Olması Halinde Ek Ders Ücreti

Mesleki Eğitim Merkezlerinde görev yapan öğretmenlere sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi konusunda MEB görüş yazısı yayımladı. Mesleki Eğitim Merkezlerindeki…

EĞİTİM 09.03.2019, 23:00
Öğretmenlerin Sınıf Rehber Öğretmeni Olması Halinde Ek Ders Ücreti

Rehberlik Dersi İçin Ek Ders Ödenmesi 
Ortaokul ve liselerin bazılarının ders programında rehberlik dersi bulunmamaktadır. Ders olmadığı halde öğretmenler haftada iki saat rehberlik dersi için görevlendirilir. Ancak ders programında ders olmadığı gerekçesi ile okul müdürleri öğretmenlere ek ders ücreti ödemiyorlar. Mevzuata göre ise ek ders ücreti ödenmesi için ek derslere girmek yeterlidir. Sorumlu olunan bir şube olması halinde haftada iki saat ek ders ücretine hak kazanılır. Haftalık ders programında bu iki saatlik dersin bulunması şart değildir. Sınıf ya da şube öğretmeni olmak yeterlidir. İşte bu konuda uygulamada sorun yaşanmaktaydı. Bunun üzerine MEB görüş yazısı yayımlayarak tüm eğitim kurumlarında uygulama birliği olmasını istedi.

MEB’in Yazısı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan görüş yazısı ile ilgili mevzuat hatırlatılarak, sınıf ya da şube rehber öğretmenliği yapanlara haftada iki saat ek ders ücretinin ödenmesi gerektiği belirtildi. Ancak Mesleki Eğitim Merkezinde görev yapan öğretmenleri konusunda soru işareti oluşmuştu. Bunun üzerine MEB ilgili görüş yazısını hatırlatarak buralarda görev yapan öğretmenlerin de dahil olduğunu belirtti. Sınıflara rehber öğretmen olarak görevlendirilen, sosyal etkinlik faaliyetlerine öncülük eden öğretmenler ek ders ücretine hak kazanır. Önemli olan fiilen bu görevlerin yerine getirilmesidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)