Öğretmenlerin Seminerleri Kişiselleşiyor

Bakan Selçuk, yapılan çalışma ile öğretmenlerin seminer konularını kendi isteğine göre istediği alandan seçebileceğini söyledi.

EĞİTİM 25.08.2019, 21:32
Öğretmenlerin Seminerleri Kişiselleşiyor

Seminer Konularına Düzenleme
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, göreve geldiği ilk günden beri eğitim alanındaki yenilikler konusunda odak noktasına öğretmeni koymaktadır. Yapılacak olan tüm çalışmalar öğretmenin çevresinde şekillenmektedir. İşte bu kapsamda yapılacak olan bir yeniliğin haberini daha verdi.

Bakan Selçuk, dün bir TV programına katıldı ve açıklamalarda bulundu. Öğretmen atamaları, ücretli öğretmenlik, pedagojik formasyon gibi pek çok konuya değindi. Öğretmenlerin seminerlerine ilişkin bir değişikliği de ilk kez kamuoyu ile paylaştı.

Önümüzdeki yıllarda seminer eğitimleri öğretmenlerin isteklerine göre şekillenecektir. Öğretmenler seminer veren kurumlardan istediklerinde eğitim alabilecektir. Sadece kurumu değil, seminer konusunu da kendileri seçecektir. Öğretmen kendisini hangi alanda geliştirmek istiyorsa o konuda eğitim alabilecektir. Böylece öğretmenler daha yetkin bir hale gelecek ve eksiklerini giderebilecektir.

İşte bu projenin hayata geçmesi için pek çok kurumla işbirliği çalışmaları başlatıldı. Projenin temelleri atıldığı için birkaç yıl içinde hayata geçmesi planlanıyor. 

Öğretmene Seçmeli Seminer
Şu anki sistemde her öğretmen okul açılmadan ve kapanmadan önce ikişer haftalık seminer alıyor. Bu seminerlerin ilk haftası öğretmenin görev yaptığı okulda olurken, ikinci hafta için başka illerdeki okullar seçilebiliyor. Ancak her okulda seminer konuları ve yapılan çalışmalar aynı oluyor. Yeni bir öğretmenin branşı ya da eğitim kurumu düzeyi ne olursa olsun benzer eğitimlere tabi oluyorlar. 

Yeni sisteme geçilmesi ile bir nevi öğretmenlere seminer konuları seçmeli olarak tanınacaktır. Her bir öğretmen hangi alanda eğitim almak istiyorsa o seminere katılacaktır. Böylece öğretmenler yetersiz olduklarını düşündükleri alanlarda ya da kendilerini daha iyi geliştirmek istedikleri konularda eğitim alabilecektir. Bu proje ile öğretmenin yetkinliğinin arttırılması hedeflenmektedir.

Umarız ki proje öğretmenlerden de beklenen ilgi ve karşılığı bulacaktır. Öğretmenler basit, kısa ve yorucu olmayan seminere değil gerçekten ihtiyacı olan seminere yönelirse değişim kaçınılmaz olacaktır. Proje için çalışmalar halen devam etmektedir. Ayrıntıların netleşmesi ile kamuoyu ile paylaşılacaktır. Biz de sizinle paylaşmak için takipteyiz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)